fbpx
Заборгованість за комунальні послуги

Ситуація та потреби внутрішньо переміщених осіб в Рівному: висновки опитування

Діліться інформацією з друзями:

Опитування внутрішньопереміщених осіб, які проживають в Рівненській громаді

Рівне з перших днів повномасштабного вторгнення почало приймати людей, які через війну змушені були залишити свої рідні домівки. На сьогодні у місті проживає майже 19 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

Аби визначити найгостріші проблеми та найактуальніші запити, з якими стикаються вимушені переселенці в процесі інтеграції в нашу громаду, редакція «Сім днів» спільно з Координаційною радою ВПО при виконкомі Рівненської міської ради провели опитування внутрішньо переміщених осіб, які проживають в місті Рівному та селищі Квасилів.

Що ми знаємо про внутрішніх переселенців, які знайшли прихисток в Рівненській громаді

На нашу анкету, яку ми розповсюджували в чатах, які створені громадськими об’єднаннями ВПО. На неї станом на 20 лютого 2024 року відповіли – 272 особи, з них жінок 92,3 % та 7,7% чоловіків

Найбільш активними  були молодші (18-35 років) 37,1% та (36-45років) – 37,5 %. Покоління 46-60 років менш активно брало участь – 21,0%. А люди 61+ лише 4,4%.

54,4 % опитаних має – повну вищу (магістр або спеціаліст) та 7,7 базову вищу (бакалавр), 24,3 % респондентів мають професійно-технічну або фахову передвищу освіту, повну загальну середню освіту  7,7% і лише 4,0% – базову середню освіту (8-9 класів).

Переважна більшість ВПО  – приїхали з Донецької області 28,7% та Луганської області 25,7 %, трохи менше 16,9% з Херсонської. 10,7 % з Запорізької та 12,9 % з Харківської, на інші області припадає лише 5,1% – Дніпропетровська, Миколаївська, Чернігівська, Київська, Сумська

Житло

Основна більшість переселенців 84,2% орендує житло, лише 9,2% проживає у соціальному гуртожитку. А 6,6% проживають у родичів, друзів і навіть у добрих людей безкоштовно.

На питання, яке було запропоновано Координаційною радою, адже Рада ВПО шукає можливість вирішення найбільшої проблеми переселенців, а це саме – житло

На це питання – Чи підтримуєте Ви ініціативу розробки та прийняття місцевої житлової Програми будівництва кооперативного багатоквартирного житла для ВПО, з частковим співфінансуванням (до 50%) із будь-яких джерел фінансування не заборонених законодавством України (місцевий та державний бюджети + донори і т.ін.) – відповіли ствердно  більше ніж 3/4 опитаних – 77,2%

Як виявилося найбільше 43,0% опитаних ВПО підтримують програму Програма кооперативного будівництва житла (багатоквартирних будинків) для ВПО з частковим співфінансуванням (до 50%) з місцевого і державного бюджетів, та інших джерел фінансування не заборонених законодавством України.

  • 24,2% – вважають кращим варіант отримання соціального житла (комунальної власності),
  • 17,4% опитаних підтримують безвідсоткове кредитування на термін до 10 років (револьверний фонд),
  • 6% підтримують Іпотечне кредитування на 10-15 років під низький відсоток (3-5%),
  • лише 9,4% відповіли, що їх цікавить житло в іншому місті.

Наступне питання, відповіді на яке ми хочемо обговорити саме зараз після відповідей про житло:

Чи найближчим часом Ви плануєте залишатися тут чи переїжджати в інше місце або країну?

Хоча це питання було поставлено пізніше ми хочемо саме тут надати його статистику, адже за його відповідями можна побачити що потрібно людям для того, щоб внутрішньопереміщені особи залишилися в громаді.

40,4% опитаних відповіли ствердно, лише 23,2% планують повернутися додому. 7% планують переїхати в інше місце. Інші респонденти ще не визначилися, або чекають закінчення війни, щоб вирішити.

Питання, щоб допомогло За яких умов Ви готові залишитися жити в Рівненській громаді та не повертатися до свого попереднього місця проживання?

Тут ми змогли визначити що ж не вистачає внутрішньо-переміщеним особам для комфортного життя в Рівному, та залишитися тут:

  • Якщо буде можливість придбати (побудувати) власну квартиру (будинок), чи отримати окреме житло комунальної власності – 71,7%
  • Якщо я знайду тут цікаву роботу, з розміром оплати праці, який буде забезпечувати мій довоєнний рівень життя – 31,3%
  • Якщо я зрозумію, що у місці мого постійного проживання мені нема куди повертатися 42,3%
  • Якщо мені вдасться відкрити тут власний бізнес 10,3%
  • Якщо у цю громаду переїдуть жити інші члени моєї родини/родичі/друзі – 8,5%
  • Залишуся в цій громаді жити незалежно від умов і обставин- 5,5%

Серед інших  відповідей були такі: Якщо я заведу тут друзів, Якщо я заведу тут романтичні стосунки або одружуся/вийду заміж.

І лише 1,8% зазначили, що не залишаться в цій громаді за жодних умов. Тож вирішення питання житла найболючіше.

Дохід

На питання чи дозоляє їм розмір офіційно підтвердженого сімейного доходу придбати власне житло за умови іпотечного кредитування на 10-15 років під 3-5% річних – негативно відповіли 87,5% опитаних, так відповіли 8,9% це 24 людини.

ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

На питання чи втратили Ви роботу у зв’язку з переїздом найбільше опитаних її втратили, це 64,1% з них: 37,5% втратили повністю та 26,1% втратили, але вже знайшли.

17,4% не втратили і працюють віддалено, інші опитані не працювали, пенсіонери, були в декретній відпустці та інше.

Що ж заважає працевлаштуванню. Як  виявилося майже третина опитаних відповіли, що їм немає на кого залишити дітей – 30,1%, а  15,8% не влаштовує зарплата. Для 8,8% немає вакансій за спеціальністю –

Не задовільняють умови праці – 7,0% опитаних

Згідно опитування 66,2% не відчували упередженого ставлення роботодавця при влаштуванні на роботу. А 21,7% опитаних відповіли, що стикалися з такою проблемою

Щодо започаткування власної справи, то 29,0% – думають про це, але не бачать для себе в Рівненській громаді такої можливості.

Ще 27,9 % опитаних взагалі не знають про цю програму. 25,9 % знають тих людей, які скористалися такою можливістю.

2,6% (7 осіб) вже відкрили власну справу

З якими труднощами стикалися за час перебування в Рівненській громаді ВПО

Майже навпіл розділилися відповіді опитаних на питання чи стикалися вони або члени їх сім’ї з якими-небудь труднощами за час перебування в Рівненській громаді

50,4% відповіли, що не стикалися та 46,3 що в них були труднощі.

Ті хто зазначив, що мали чи мають труднощі в Рівному це були труднощі з житлом: висока орендна плата за житло та труднощі з пошуком роботи, до переселенців не всі добре ставляться, важко влаштувати дитину до садочка, мовний бар’єр. Не бажають здавати житло ВПО, високі ціни на оренду, неможливість зняти квартиру через домашніх тварин або дітей або через упереджене ставлення до ВПО

Щодо працевлаштування було зазначено, це відсутність роботи, не можливість влаштуватись за спеціалізацією, дискримінаційні  запитання з боку роботодавців (зокрема щодо дітей)

Також було зазначено труднощі з мовою. З медичним обслуговуванням – наприклад одна з осіб повідомила про те що особу, яка була тяжко хвора і її не госпіталізували, відсутність ліків за програму “доступні ліки”

Можна виділити і такі труднощі – оформлення документів, неможливість влаштувати дитину в дитячий садок, виселення з гуртожитку і люди фактично опинились на вулиці.

Але все ж таки це були поодинокі випадки.

Ми опитали, підбили підсумки, а робити висновки напевно треба владі. Тож підсумки опитування ми передаємо Координаційній Раді ВПО м. Рівного для подальшого використання в своїй роботі.

Читайте також: Майже 2 тис. гектарів лісу висадять навесні на Рівненщині