Не лише солодка, а й надзвичайно корисна черешня або вишня пташина – це найдавніший із видів вишні, деревної рослини роду Слива з сімейства Трояндових.
Вважається, що вона була відома вже більше як 10 тисяч років тому в Анатолії та на території сучасних Данії та Швейцарії.
Черешня – низькокалорійний продукт. Свіжа ягода містить приблизно 50-62 ккал. При цьому ягода добре втамовує голод і тішить своєю солодкістю. Це відмінний, створений самою природою десерт для тих, хто слідкує за своєю вагою.
Має нижчі показники глікемічного індексу у порівнянні з іншими фруктами.
Ці плоди на 82% складаються з води, містять 16% вуглеводів, 1% білка і практично не мають жиру (0,2%). Завдяки меншій кислотності, ніж у вишні, черешні підходять тим, хто страждає печією. Користь черешні пов’язана з вмістом у ній вітамінів А, B1, B2, С, Е, мікро- та макроелементів (кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, натрій, йод), а також органічних кислот, цукрів (фруктоза, глюкоза), пектинів. Всі разом вони надають ефект, який виводить черешню в ряд продуктів із цілющими властивостями.
Свіжа черешня рекомендована людям із залізодефіцитною анемією. 100 г плодів містять 10% добової норми цього мікроелементу.
Лікарі рекомендують їсти черешню тим, хто має дерматологічні недуги. А косметичні засоби (маски) на основі черешні допомагають подолати вугрі, підліткові прищі.
Ягода багата на антиоксиданти, тож її споживання сприяє поліпшенню пам’яті та допомагає боротися з вільними радикалами, що прискорюють старіння.
позитивно впливає на роботу серця та стан судин;
- – знижує ризик тромбоутворення;
- – добре впливає на рівень тиску;
- – допомагає в роботі нервової системи;
- – сприяє нормалізації рівня холестерину;
- – добре для профілактики застудних захворювань;
- – поліпшує травлення, перистальтику кишківника, допомагає при закрепах;
- – покращує стан волосся та нігтів.
Кому може зашкодити
Не рекомендують вживати черешню у великих кількостях людям, схильним до повноти та хворим на цукровий діабет через високий вміст глюкози та фруктози. Не підійде ця ягода й тим, хто схильний до діареї та підвищеного газоутворення в кишківнику.
Не варто зловживати нею й хворим із хронічними хворобами травної системи в період загострення, при виразці чи гастриті з підвищеною кислотністю.
Якщо після вживання черешні проявилася алергічна реакція, краще відмовтеся від цієї ягоди.
Заготівля на зиму
Як і будь-які ягоди, черешню можна заморозити, однак цього зазвичай не роблять через те, що з неї погано видаляються кісточки. Більш поширені варіанти консервації – це варення з черешні без кісточки або з кісточкою, компот, черешня у власному соку. Особливо смачним виходить конфітюр з черешні. Влітку ж черешню здебільшого їдять сирою.
Пам’ятайте! Рекомендована норма фруктів – 300 г щодня. Частину з них можна заповнити черешнею. Насолодіться сезоном черешні. Смакуйте із задоволенням і будьте здорові.
Марія МАТВІЙЧУК