Єдині правила для всіх забудовників, публічність рішень та впорядковане містопланування – ці та інші плюси дає Рівному уточнений план зонування (зонінг). Рішення про його оновлення підтримали депутати на сесії міської ради.
Дотепер місто користувалося зонінгом, прийнятим ще у 2011 році. Але за багато років він дуже застарів. За більш ніж десятиліття були значні зміни в містопланувальному законодавстві, які в наш план не були внесені. Враховуючи ще й те, що сам зонінг розроблявся на основі старих карт, через всі ці фактори за роки назбиралося дуже багато «кривих» рішень. Наприклад, на одній ділянці могло бути одночасно три різні зони: багатоквартирна, рекреаційна, громадська. Це абсолютно нелогічно і власникам ділянок, щоб побудувати щось, доводилося вирішувати це в «ручному» режимі, домовляючись про отримання дозволу з чиновниками.
Багато рішень де і що будувати приймалися не на професійній основі, а політично. Через це й виросли багатоповерхівки у таких місцях, де вони заважають всім. Діти не мають садочків і шкіл близько до дому, а в новобудовах відсутні нормальні парковки і дитячі майданчики.
Щоб змінити цю ситуацію, а відтак покласти край конфліктам, знизити корупційну складову, створити прозорі й однакові правила для всіх забудовників і зобов’язати їх дотримуватися обмежень, у план зонування внесли уточнення. Ініціатор цих оновлень – архітектор, депутат Рівненської міської ради від Європейської Солідарності Дмитро Котляров. Ціною зусиль багатьох людей до плану зонування внесли близько 700 правок.
Головні складові оновлень:
- Однакові та прозорі правила для всіх. В зонінгу містяться чіткі параметри максимальної висоти, відсотку забудови ділянок та інші параметри. Вони уточнені та обов’язкові для всіх забудовників. Тепер прийняття рішень в «ручному» режимі і вплив окремих чиновників втратить сенс. Раніше місто мало дуже обмежені можливості впливу на забудовників, тепер же інструменти впливу є і вони дієві.
- Виправлення критичних помилок, коли одна ділянка раніше могла бути розділена між двома і навіть трьома зонами або межа зони проходила через будинок. Всі такі проблемні ситуації ліквідовані.
- Зменшення конфліктів, які постійно виникали через неточності зонінгу.
- Унеможливлення житлової забудови в непридатних для цього місцях.
- І найголовніше – оновлення плану зонування враховує чинні норми законодавства.
Як зауважив ініціатор цього рішення Дмитро Котляров, тепер місто зайняло проактивну позицію в містоплануванні, має механізми реального впливу на забудову. Отже, вона буде вестися ефективно та в інтересах громади. Можливості для непрозорих рішень мінімізовані, а правила однакові для всіх.
Кожен мешканець зможе перевірити дотримання параметрів зонінгу на публічному інтернет-ресурсі – Геопорталі міста Рівне.
Ірина ОСТАПЧУК