Поява перших зубів у дитинки – важлива подія, яка, на жаль, приносить батькам чимало хвилювань. Бо у більшості малюків цей процес минає не безсимптомно.
Тож як пройти цей період без зайвих переживань та допомогти дитинці, розповіла дитяча стоматологиня Юлія КОЗУБ.
Поява зубів відбувається за парним принципом та починається з нижньої щелепи. У нормі поява перших зубів починається на 6-8 місяці життя малюка та закінчується до 3-х років. Однак кожен організм індивідуальний. Тож зміщення цих термінів до 2-х місяців не є відхиленням від норми, – наголошує лікарка.
Якими ж бувають симптоми прорізування зубів?
- – Почервоніння і припухлість ясен, свербіж. У цей період малюк активно починає тягнути у рот пальці або іграшки, щоб «почухати» неспокійні ясна.
- – Найбільш часта ознака – підвищення температури тіла. Батькам не варто страшитися. Підвищення до 38 градусів упродовж двох-трьох діб – це норма.
- – Активне слиновиділення.
- – Зниження апетиту, розлад травлення.
- – Примхливість та занепокоєння, поганий сон.
Молодих батьків цікавить, як полегшити прорізування зубів у дитини. Юлія Козуб радить застосовувати зубні кільця з охолоджуючим ефектом. Вони допомагають малечі зняти неприємні відчуття та самостійно масажувати ясна.
Стане в нагоді й прорізувач зубів (дитячий аксесуар, виготовлений із спеціальної безпечної гуми чи силікону). Він стимулює кровообіг, полегшує неприємні відчуття, а також формує первинні навички чищення зубів у малюка.
– За порадою вашого лікаря можна використати охолоджуючий анестезуючий гель. Цей препарат також допомагає зняти свербіння і набряклість ясен. Однак тут важливо пам’ятати, що прийом будь-яких медикаментів дитиною першого року життя можливий лише після призначення педіатра або стоматолога! – наголосила Юлія Козуб.
Лікарка нагадує молодим батькам, що з появою перших зубів потрібно додати догляд за ними до обов’язкових щоденних гігієнічних процедур.
Як доглядати за першими зубами?
Малюкам на початку потрібно очищати зуби спеціальними силіконовими щітками, які одягаються на палець дорослого, або просто протирати марлевим тампоном.
Зубні пасти та щітки мають вікову градацію – від 0 до 3 років, від 3 до 6 років. А з 7 років використовують щітки і пасти як для дорослих. У пастах 0-3 років фтору немає, тому ковтати її можна без шкоди для здоров’я.
– Не забувайте про профілактичний огляд у стоматолога раз на 3-6 місяців. Вперше варто побувати в такого фахівця саме після появи перших зубів. Так дитина поступово звикатиме до лікаря, стоматологічного кабінету і в майбутньому лікуватиме зубки спокійно і без страху, – наголосила стоматологиня.
Марія МАТВІЙЧУК