Тепер іще недавно начальник медичної служби 501-го окремого батальйону морської піхоти Мар’яна Мамонова (Черепушко), яка народилася й виросла на Рівненщині, вже понад півроку «працює» мамою на рідній землі. І вона щаслива!
На зустріч з іншими незламними жінками, яку нещодавно влаштували в Міському будинку культури, Мар’яна Мамонова приїхала не сама – з Ганнусею на руках. Не стримували сліз, коли слухали її історію: нам усім потрібно було це виплакати… Так, ми можемо дати розгулятися своїм емоціям!
Вона ж не мала такого права: ані в Оленівці, ані в Таганрогу. Наказувала сама собі мовчати, навіть коли її відверто провокували: щойно тільки народиш, ми заберемо дитину й виховаємо в російському дусі, – уявляєте?! Бо ти, мовляв, убивця наших людей. «Я – вбивця? Я ж лікар, я нікого не вбивала», – спробувала якось сказати. Та ніхто не слухав…
Їй, вагітній, так хотілося їсти! Та їжі не було… Вона ж лише благала Всевишнього змилостивитися над нею та її Богом даним первісточком. І він почув! Незнайомі люди, яким дозволялося отримувати посилки, ділилися хто яблуком, хто – цукеркою. А ще Мар’яна постійно розмовляла з дитинкою, яка щодня впевненіше «озивалася»: просила ще трішечки почекати. Щоб народитися в Україні.
Так і сталося: ровесниця нашої незалежності народила дівчинку, в якої свобода та гідність – і в крові, й у генах.
«А тепер попрацюю мамою»
За три доби після повернення з полону бойовий медик Мар’яна Мамонова народила донечку, а днями отримала новий український паспорт.
«Усі сюди! Наша Мар’яна повертається!» – у ніч із 21 на 22 вересня я гукала до рідних так, що почули й сусіди. Зібралися разом, бо поодинці несила було впоратися з емоціями. Хіба могли ми, земляки, не впізнати її! Як достойно ця молода вагітна жінка долала останні метри, що відокремлювали її від рідної землі! Нарешті вона в Україні! І не сама! Це про неї одразу ж сказав Президент Володимир Зеленський: «Насправді ми повернули не 215, а більше українців».
А вже за три доби Мар’яна народила донечку. Мала Ганнуся таки дочекалася маминого повернення додому, дозволила їй перевести дух і лише тоді попросилася на світ. Отакі вони, наші україночки, в яких незалежність та гідність – у генах.
Ще за тиждень до повернення наших бранців, серед яких була і Мар’яна Мамонова (Черепушко), я разом з рівнянами виходила на акцію підтримки на Театральній площі міста. З її рідного Млинова приїхали батьки Володимир та Оксана Черепушки. Незалежність у крові та генах
Гідність у генах
А ще молоді мами з дітками, з найменшенькими у візочках. «Що можемо вдіяти? Писали листи і на Ірину Верещук, і на Верховну Раду, й до Президента. Кажуть, треба ще трохи почекати. А їй же ось-ось народжувати! Народить дитину – заберуть, і ніхто більше її не побачить. Це все в руках росіян», – цілком природно тривожився тато. А мама…
Мама не встигала витирати сльози розпачу. І ось невдовзі вони змінилися на сльози радості, що вже ллються рікою в чернігівській лікарні, де вони зустрілися з Мар’янкою одразу після повернення. Саме там, неподалік кордону, вона пройшла перші обстеження. А з Волинського перинатального центру, де Мар’яна вирішила народжувати, вже мчала по неї бригада медиків.
Устигли! Через 12 годин після прибуття до Луцька жіночого українського війська прибуло: на світ з’явилася дівчинка вагою 3 кілограми 255 грамів і аж 57 сантиметрів завдовжки! Ось що означає мамина військова виправка! Дівчинку назвали Ганнусею
Звучить гордо: Ганна Василівна
На початку жовтня її з мамою виписали додому. Поруч – щасливий тато Василь: «Звучить же – Ганна Василівна, чи не так?» Вони з Мар’яною в сучасних стильних вишиванках – оберегах їхньої родини. Тут і найщасливіші на світі бабуся й дідусь,
родичі. І сестра Мар’яни Анастасія Чорненька, яка була поруч і як тільки могла підтримувала її в полоні.
Мар’яна зізнається: її тримала віра в Україну. Але вона чомусь була переконана, що народить хлопчика – майбутнього захисника. Але, мабуть, краса нам нині потрібна не менше, ніж сила.
Найголовніше для Мар’яни нині – попрацювати у статусі мами й сповна ним насолодитися. А ще – щоб неодмінно повернулися до своїх родин усі наші полонені. У цьому Мар’яну підтримує чоловік, який не мав зв’язку із дружиною пів року. Дарма що там, в Оленівці, на неї тиснули психологічно: мовляв, і чоловік тебе покинув, і Україна.
Ровесниця Незалежності
Хоч би крізь терни довелося пройти нашим Героям, лицарям духу, прометеям, вони обов’язково будуть удома. На рідній землі, якої немає більше ніде в цілому світі.
Вчитуюся в біографію Мар’яни. Народилася в містечку Млинів на Рівненщині 12 жовтня 1991-го. Отже, вона ровесниця нашої незалежності. До того ж, з’явилася на світ у краї — колисці УПА в переддень Покрови Пресвятої Богородиці та Дня захисника України.
Військовим лікарем вирішила стати 2014 року під час Революції Гідності. Закінчила Тернопільський національний медичний університет ім. І. Горбачевського та магістратуру Київської військово-медичної академії. Мала чотири ротації в АТО/ООС: рятувала наших поранених у шпиталях на передовій. Доросла до капітана, начальника медичної служби 501-го Окремого батальйону морської піхоти 36-ї Окремої бригади імені контр-адмірала Михайла Білинського.
Із початку повномасштабного вторгнення росії працювала в Маріуполі. Там і потрапила в полон 4 квітня. Він відібрав у неї пів року життя, але ще більше загартував український дух.
Пишаємося тобою, Мар’яно! І мріємо, щоб ніколи не сходила з обличчя твоя чарівна усмішка. Переможемо!
Інна ОМЕЛЯНЧУК