Квашена капуста у холодну пору року є джерелом вітамінів (С, К, Р, U, вітаміни групи В), амінокислот, пробіотиків, флавоноїдів.
Ці сполуки позитивно впливають на роботу мозку, стимулюють утворення еритроцитів ( це ті що борються з усією інфекцію в наш організм ), нормалізують обмін речовин і забезпечують безперебійну роботу всіх органів.
Сквашування капусти відбувається внаслідок бродіння молочно-кислих бактерій. Цей процес називається лактоферментацією.
Бактерії, які беруть участь у сквашуванні капусти, потрапляючи в шлунок, сприятливо позначаються на його роботі. Вони пригнічують патогенну мікрофлору, підтримують корисну. Регулярне вживання квашеної капусти може також посприяти усуненню хронічного гастриту. Але в стадії загострень від цього продукту варто утриматися.
Особливість квашеної капусти – низька калорійність. За цим показником вона значно поступається свіжій білокачанній. У 100 г квашеної капусти міститься 23 ккал.
Квашена капуста багата на:
- вітаміни: С, К, Р, U, вітаміни групи В;
- амінокислоти;
- молочну та оцтову кислоти;
- пробіотики;
- флавоноїди.
Ці сполуки позитивно впливають на діяльність мозку, стимулюють утворення еритроцитів, нормалізують обмін речовин і забезпечують безперебійну роботу всіх органів.
Про користь вітаміну С говорити зайве. У зимовий час це кращий спосіб поповнити запаси аскорбінової кислоти. У цьому плані квашена капуста дасть фору апельсинам та лимонам. У 300 грамах квашеної капусти міститься необхідна добова норма вітаміну С. У квашеній капусті добре представлені вітаміни групи В, у тому числі і холін. Ця речовина відповідає за ліпідний обмін в організмі, регулює жировий метаболізм. Простими словами, квашена капуста допоможе тим, хто бажає знизити вагу.
Процес заквашування відбувається з додаванням солі. Люди, які страждають гіпертонією, підвищеним тиском, тими чи іншими серцевими захворюваннями і набряками, повинні бути максимально обережні в прийомі цього продукту. Хоча і в цьому випадку можна знайти вихід. Можна взяти квашену капусту й обдати її кип’яченою водою, це дозволить легко позбутися зайвої кількості непотрібної для організму солі.
Від вживання квашеної капусти краще утриматися:
- при виразковій хворобі шлунку, дванадцятипалої кишки;
- при жовчнокам’яній хворобі;
- при захворюваннях підшлункової, нирковій недостатності, гіпертонії, підвищеній кислотності, печії, рефлюксній хворобі.