fbpx

Коли Господь нас творив, хімії ще не було

Діліться інформацією з друзями:

У вітальні моїх (вже покійних) батьків досі стоїть меблевий гарнітур, що його років із 40 тому виготовили зі справжньої деревини на замовлення.

Пригадую, як ми з чоловіком наполегливо радили батькам замінити ці меблі на сучасні. Та вони не піддалися на нашу пропозицію.

А молода сім’я доньки в іншій кімнаті обставила її модною «стінкою» з ДСП. Минув час, і ми оцінили далекоглядність і мудрість наших батьків. Меблі з натуральної деревини виявилися не тільки якісними, витривалими до часу, на відміну від модних з ДСП, де дверцята перекосилися, а шухляди «заїдають», а й екологічно здоровими.

А пригадайте, як багато років потому ми ганялися за виробами з нейлону – чоловічими сорочками, блузами. Адже вони легко перуться, не потребують прасування! А в спеку, коли цей одяг прилипав до тіла, злі язики порівнювали пишнотілих дам із «м’ясом у целофані» (тоді продавали фасовані пакети м’яса по 1 крб. 95 коп. за кг ще не в пакеті, а в клапті целофану).

Більшість людей, які не «дістали» нейлону, ходили в одязі з бавовни, льону, вовни. Минув час. Розуміння і досвід розставили все по своїх місцях. Ми оцінили переваги одягу і взуття з натуральних матеріалів над синтетичними.

Якось читала в «Новинах медицини, фармації» цікаві роздуми професора Одеського медичного університету Олексія Олексійовича Мардашка. Чим обертаються прогрес і цивілізація для природи і людини?

Кількість авто щороку зростає. З часом дорівнюватиме кількості населення. Якщо на Заході вже давно контролюють вміст вихлопних газів у повітрі ще й законодавчо регулюють використання пального і вид двигунів, щоб зменшити забруднення атмосфери, то в Україні до цього ще «не доросли».

Пішла мода на синтетичні вікна та двері. І часом зовсім хороші вікна ми спішимо міняти на пластмасові, не задумуючись про вплив хімічних випарів на наше здоров’я.

Пластмасовий посуд – дешевий, легкий і зручний. Але в нього не можна наливати гарячі страви, напої, класти кислі продукти, бо вони вступають у хімічні реакції з посудом.

Пластифікатори пластмас, що надають їй гнучкості, еластичності, морозостійкості (зокрема, дибутилфталат) негативно впливають на слизові дихальних шляхів, очей. Тому останніми роками більш ретельно досліджуються на токсичність пластмасові меблі, іграшки, а також вироби з гуми для дітей.

Свого часу у Львові та Києві на міжнародному семінарі розглядали актуальні питання аналізу продуктів харчування за допомогою тест-систем. Такий аналіз доцільний, бо вчені всього світу вважають, що тривалість життя та здоров’я залежать не тільки від генетики, способу життя, а й від повітря, яким ми дихаємо, води і їжі, що ми споживаємо.

Можливо, саме тому наші пращури були здоровішими від нашого покоління, бо вживали просту їжу, а не сурогати, одягалися в одяг з натуральних тканин і пересувались на конях і поїздах.

Та й лікувалися здебільшого народними методами: пили і натиралися відварами та настоянками із трав, парилися в бані, занурювалися в ополонки. Вони не сиділи годинами біля телевізорів та комп’ютерів, поралися по господарству на дворі або в полі, ходили до лісу по дрова, ягоди, гриби.

Нам треба частіше згадувати мудрість наших батьків.

Людмила БАСАЛАЄВА