Є люди, які роками не ходять до лікаря. Втім, трапляються й такі, які ладні здавати «всі аналізи», та ще й якомога частіше. То як же треба? Істина – вона посередині.
Якщо людина не йде до лікаря, то…
Якщо людину щось турбує, вона зазвичай приходить на прийом до лікаря. Після огляду призначаються потрібні обстеження. Не всі аналізи, щоб подивитися, а що там? А лише ті, які відповідають лікарю на конкретні запитання.
90% необхідної інформації для оцінки стану людини медик отримує з опитування та огляду. А 10% – це обстеження, які підтверджують його думку. Так, головний інструмент лікаря – це його мозок. А не КТ усього тіла та не «вся біохімія».
Якщо людина почувається добре та хоче здати аналізи «для профілактики», тоді ми проводимо скринінг. В залежності від віку, статі та супутніх станів є перелік обстежень, які можна пройти для вчасного виявлення хвороби. У людини немає скарг, вона періодично проходить цей скринінг. Тоді можемо виявити хворобу на тій стадії, коли лікування ефективне. Отож варто звернутися до сімейного лікаря. Він дасть необхідні направлення.
Ми з моєю медсестрою пішли далі. Телефонуємо або пишемо на вайбер пацієнтам. Розповідаємо, які обстеження треба пройти. Надсилаємо електронне направлення. Людина, не виходячи з дому, отримує можливість попіклуватися про своє здоров’я.
Я приємно вражена своїми пацієнтами. Ще ніхто не сказав щось на зразок: «Нащо мені це? Мені таке не треба». Всі дякують. І не просто дякують. Засипали мене запитаннями: «А де це проходити? А як записатися? А подивіться, будь ласка, результати»…
Катерина ПОЧТАР,
лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний»
Читайте також: МОН: Студентам, які виїхали за кордон, скасують стипендії
- Графіки відключень електроенергії на Рівненщині в суботу, 23 листопадаГрафіки відключень електроенергії на Рівненщині можуть змінюватися залежно від коригування доведених лімітів диспетчерським центром Укренерго.