fbpx
Єдиний в Україні Музей бурштину знаходиться у Рівному

Єдиний в Україні Музей бурштину знаходиться у Рівному

Діліться інформацією з друзями:

Музей бурштину найпопулярніша локація у Рівному. Рівненщина вважається бурштиновою столицею України. Наш сонячний камінь високо цінується в Європі. Інтерес до нього зростає. 

Саме в Рівному вже 14 років працює єдиний в Україні Музей бурштину. Тут представлено сотні різноманітних, іноді унікальних виробів з цього каменю.

– У Рівному працює єдиний в Україні Музей бурштину. Він був відкритий 24 серпня 2010 року. Знаходиться цей культурний об’єкт у старовинному будинку на вулиці Симона Петлюри, 17, – говорить старший науковий співробітник музею Юля Терешкович. – Цікава історія цього будинку. Ошатний маєток у стилі модерн побудований у 1903 році на замовлення заможного комерсанта Йосель-Іцхака Вігдоровича. Архітектором був Опанас Корженівський. Фасад будинку прикрашає велике кругле вікно, декороване рослинним орнаментом. Інтер’єри доповнюють автентичні двері з вензелями, на яких вирізблені ініціали власниці будинку – Перли Вігдорович. Грубки оздоблені декоративними кахлями, красиві мармурові сходи та вітражі. Жили тут Вігдоровичі до 1939 року. 

Після цього в будинку розміщувалися військова частина Червоної армії, німецький військовий шпиталь, бібліотека, Музей комсомольської слави, Спілка молоді Рівненщини та Музей українського мистецтва. Зараз будівля перебуває на балансі Малої академії наук, яка займає другий поверх. А Музей бурштину знаходиться на першому поверсі; поряд розміщений літературний музей Уласа Самчука.

– З бурштином повʼязано багато легенд і переказів. Можете для наших читачів відкрити цю цікаву сторінку?

– Янтар або як ще його називають «горілий камінь», «сонячний камінь», є одним із найбільших скарбів нашого краю. З ним повʼязано чимало легенд і переказів. Людство здавна вірило в його магічні властивості, вважало джерелом енергії, талісманом щастя, використовувало як оберіг від злого ока. 3 бурштину майстри виготовляли намиста, персні, сережки та браслети, робили мундштуки та портсигари. У деякі періоди історії «сонячний камінь» використовували навіть як грошову одиницю. 

Про лікувальні властивості бурштину було відомо ще стародавнім медикам. Здавна його вважали засобом, який здатний вилікувати будь-яку хворобу. Лікувальний камінь застосовували в якості мазі зовнішньо, пили порошок, робили настоянки. Особливо цінувався білий бурштин. 

В одному шматку бурштину можна зустріти відтінки райдуги

Нині бурштин широко застосовується в промисловості, парфумерії, електриці, косметології та сільському господарстві. 

Згідно з сучасними науковими даними, приблизно 37-50 мільйонів років тому на місці українського Полісся був острів, оточений морем, на берегах якого росли хвойні дерева, сосни, смолу яких ми сьогодні викопуємо як бурштин.

За своїм походженням і фізико-хімічними властивостями поліський бурштин подібний до балтійського, але відрізняється від нього меншими розмірами, більшою різноманітністю  забарвлення, переважає  кількістю рідкісних включень древніх скам’янілих комах та інших законсервованих живих істот. Нерідко в бурштині зустрічаються пелюстки квітів, голки хвойних, листя, гілочки та кора дерев, мох, бульбашки води та повітря. По рослинних і тваринних залишках  у «сонячному камені» вчені відтворили вигляд лісу, який ріс мільйони років тому. Встановили тисячі видів членистоногих, сотні видів рослин. Отож органічні залишки в бурштині є прямим джерелом пізнання доісторичного життя на Землі.

Точних оцінок запасів бурштину немає

Найбільші поклади бурштину в Україні знаходяться на півночі Рівненської, Волинської та Житомирської областей. Але точних оцінок запасів немає, оскільки вони вивчені мало.

Камінь займає перше місце серед самоцвітів завдяки своїй широкій палітрі кольорів. Природа щедро наділила його всіма фарбами і їхніми відтінками. Це переважно жовті, коричневі, бордові кольори, але існують блакитні, чорні, зелені, сірі, білі і навіть безбарвні прозорі екземпляри. Нерідко в одному шматку можна зустріти відтінки райдуги.

– Кажуть, що Музей бурштину є одним із найбільш відвідуваних закладів міста?

– Це справді так. Музей бурштину найпопулярніша локація у Рівному. Він складається з двох експозиційних залів, що розповідають про історію виникнення, властивості та сфери застосування «сонячного каменю». Колекція налічує приблизно 300 експонатів! Невід’ємною її частиною є картини, ікони, різноманітні прикраси з обробленого і необробленого каменю, різьблені бурштинові фігури. лікувальний напій «Бурштинівка».

У музеї представлено багато художніх і мистецьких виробів, де бурштин поєднаний з деревом, керамікою, полотном, шкірою, склом, сріблом, кісткою та бивнем мамонта. До унікальних експонатів можна віднести роботи рівненської майстрині Ольги Баранової – це  дерев’яна різьблена тарілка  «Янгол бурштинового краю» та карта, висипана крихтою «Рівненщина – бурштинова столиця України».  Експонуються роботи різьбяра  Леоніда Тимощука «Янгол миру», «Політ янголів» і фігури з кістки великої рогатої худоби в поєднанні  з деревом і бурштином. Також відвідувачі  музею з захопленням розглядають маленьке яблуко унікального лимонного бурштину, який добувають лише в Україні.

Надзвичайно цікавими є роботи  лялькарки  Вікторії Кисіленко, виготовленні з лляного полотна «Адам і Єва» та комплекс «Поліські янголята». Але найбільше дивує своєю красою корона – символ конкурсу краси «Бурштинова  корона України», що відбувся в нашому місті в 2011 році, а також дизайнерська сукня та взуття.

Наостанок зазначу, що в нашому музеї працює крамниця, де можна придбати прикраси та сувеніри, виготовлені з бурштину. 

Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ

  • Форум до Міжнародного дня біженців відбувся на Рівненщині
    Участь у заході взяли вимушено переміщені громадяни, представники громадських організацій, благодійних фондів, обласної та міської Рад ВПО. Символом заходу стали нагрудні знаки у вигляді голубок, адже саме ці птахи є уособленням миру.

Читайте також: Фольклорно-етнографічне свято «Музейні гостини» відбулось у Рівному (ФОТО)