Як виготовляють дідух на Поліссі. Тетяна Галах із міста Сарни на Рівненщині близько 30 років виготовляє вироби з соломи. Жінка плете декоративні кошики, фігурки, браслети, солом’яні капелюхи, а також збирає різдвяні дідухи. Майстриня відвідує виставки, на яких пропагує своє ремесло.
Майстриня розповіла журналістам Суспільне. Рівне, як виготовляє дідух і що символізує виріб:
«Дідух – це один із найважливіших атрибутів Різдва. Його я складатиму лише з житніх колосків. А взагалі я також додаю льон, це багатство, овес – щоб зібрався рід увесь, квіточки безсмертника, тобто вічне життя».
Зі слів Тетяни Галах, вона виготовила сотні подібних дідухів, однак кожен – унікальний. Більшість виробів жінка виконує під замовлення. Каже, що вони популярні як в Україні, так і за кордоном:
«Я дуже люблю соломку. От дуже-дуже-дуже люблю соломку. Вмію вишивати гарно, вмію в’язати і гачком, і спицями, але соломка це взагалі – щось святе для мене. Дідухи й різні янголятка на Львівщині в церкві є, тобто, мабуть, немає такої області, де б вони не були».
Як розповіла майстриня, на складання одного дідуха потрібно щонайменше тиждень. Увесь матеріал жінка вирощує та збирає самостійно, коли в колосках ще не утворилися зерна:
«Складаю ось такі пучечки. Беру дванадцять однакових соломинок, тому що у році дванадцять місяців і за столом в Ісуса Христа на тайній вечері було дванадцять апостолів».
Працює Тетяна Галах із соломою вдома. Жінка додала, що найкраще вироби вдаються вночі:
«Під основний пучечок я кладу ще сім менших, а далі опускаюсь нижче, й це ніби виходить один ряд, другий, третій і четвертий, тобто дідух – це ще є ніби родинне дерево: онуки, діти, батьки, діди».
Вадим НОВАК