Смачну моркву вирощували ще до настання ери мінеральних добрив. Ось кілька народних способів підгодівлі цієї культури для отримання кращого врожаю. Чимало городників і нині користуються цими рецептами.
Пташиний послід
Хороша підгодівля на початкових етапах розвитку. Його склад багатий на корисні речовини і успішно застосовується на городі. Послід розбавляється водою у пропорції 1:10 (де 10 – вода), настоюється добу, потім знову розбавляється у тій самій пропорції. Готовим розчином підживлюють ґрунт між висадженими рядами.
Настоянка з бур’янів
Бур’яни славляться високим вмістом азоту та калію. Починати готувати настойку потрібно за 3 тижні до використання. Листя бур’янів укладають в ємність і на 3/4 заливають гарячою водою. Не закривають та залишають на сонці на 2-3 тижні, поки рідина не перестане пінитися. Вміст необхідно час від часу перемішувати. Полин може дати неприємний запах, але його легко нейтралізувати настойкою валеріани. Її можна додати в ємність і запах піде. Коли настойка готова, її розбавляють водою у пропорції 1:10 (де 10 – вода) і обприскують сходи.
Попіл
У ньому багато натрію, калію та магнію. Тому попіл добре підживить коренеплід та захистить його від шкідників. Попіл можна розчинити у воді (на 10 літрів води 100 грамів попелу), дати настоятися добу. Акуратно полити сходи під корінь, щоб розчин не потрапив на листочки. Можна зробити по-іншому: розпушити землю та посипати попелом з розрахунку приблизно 250 грамів на квадратний метр грядки, потім полити водою.
До речі, досвідчені городники рекомендують полив та обприскування проводити в прохолодну безвітряну погоду. Якщо ж літні дні будуть спекотними, «водні процедури» краще робити рано-вранці чи перед самим заходом сонця. Це мінімізує стрес для рослини.
Марія МАТВІЙЧУК