Чашка ароматної кави зранку – незмінний ритуал нового дня для багатьох. Приготування цього напою може перетворитися на мистецтво, а спробувати себе в ролі баристи доступно кожному. Зробити ранкову каву неповторною допоможуть спеції.
Завдяки кардамону кава отримає тонку нотку прянощів і ніжний землистий аромат. У цій спеції міститься калій, клітковина і залізо, що допоможе полегшити проблеми зі шлунком, якщо вони у вас є.
Каєнський перець у чашці з кавою допоможе позбутися головного болю і проблем із травленням. Він розганяє метаболізм і знижує відчуття голоду.
Яскравий аромат і нотка гвоздики у каві навряд чи залишать когось байдужим. Вона має антибактеріальні властивості й багата антиоксидантами, що ще один плюс на користь цього експерименту зі звичним напоєм.
Мускатний горіх подарує каві м’які, ледь вловимі горіхові нотки. Список корисних властивостей мускатного горіха можна довго перераховувати. Це і позитивний вплив на шкіру обличчя, і потужний протизапальний засіб, що поліпшує травлення. Деякі дослідження навіть підтверджують, що спеція допомагає в полегшенні депресії.
Яскрава солодкість в каві – заслуга кориці. Ця спеція впишеться в смак будь-якого різновиду цього напою.
Ароматна кава з нотками какао – прекрасний варіант для ласунів. Несолодкий какао-порошок навіть допоможе знизити рівень холестерину і цукру в крові.
Розмарин – ще одна спеція з протизапальними властивостями і антиоксидантами в складі. Ніжна землиста пряність – саме такі нотки з’являться у кави.
Куркума допоможе зробити смак кави більш пряним і глибоким, а при цьому також позитивно позначиться на травленні. Оптимальне комбо.