fbpx
Ханука

Сьогодні починається Ханука: історія та традиції свята Вогнів

Діліться інформацією з друзями:

Ханука — іудейське свято світла, його ще називають Святом восьми свічок або Святом вогнів. Його починають відзначати сьогодні, 18 грудня, після заходу сонця. Ханука триватиме до понеділка 26 грудня.

Дата відзначення свята світла змінюється тільки в григоріанському календарі. Якщо дивитися іудейський календар, то Хануку завжди починають відзначати 25-го числа кислева місяця.

Історія свята

Багато століть тому Іудея добровільно перейшла під владу Олександра Македонського. Він не втручався в релігійне життя євреїв. Після смерті імператора Іудея опинялася під верховенством різних правителів. Пізніше до правління прийшов Антіох Епіфаній, і ситуація погіршилась — євреїв почали обмежувати в правах. Юдейський народ не зміг потерпіти такої неповаги і підняв повстання. Воно тривало три роки, і євреї здобули перемогу, незважаючи на те, що поступалися в силах.

У спаплюженому храмі вони знайшли тільки один глечик масла для лампад. Його повинно було вистачити лише на день, але якимось дивом вогонь горів цілих вісім днів. За цей час ідолів прибрали, Храм освятили і заготовили нові запаси олії. Саме після цих подій вже багато століть 25 кислева вважається першим днем Хануки, а його головним символом є свічки.

Традиції

Всі вісім днів Хануки євреї запалюють свічки і ставлять їх в спеціальний свічник — ханукію. Кількість свічок залежить від дня свята, в перший день запалюють одну свічку, у другій — дві і так до восьми. Свічки завжди додають зліва направо, а запалюють від додаткового світильника — Шамаша. Вогонь повинні запалювати абсолютно всі і ставити ханукію на підвіконня, тим самим «повідомляючи оточуючим про диво».

Поститися під час Хануки не можна. Євреї в ці дні смачно їдять і веселяться. На столі часто з’являються пончики з фруктами або шоколадом, густо посипані цукровою пудрою, смажений хліб з часником.

Під час Хануки дорослі працюють, в той час як діти залишаються на канікулах. В той час, коли горять свічки, жінкам забороняється виконувати будь-яку роботу як символ вдячності Всевишньому. Для дітей влаштовуються концерти і різноманітні розваги.

цікаві факти про свято свічок

  • За традицією всі пекарні роблять суфганіет — пончики у фритюрі з джемом, згущеним молоком або шоколадом, посипані цукровою пудрою. Продавати їх починають за місяць до самого свята. Під час святкування Хануки в Ізраїлі з’їдають близько 17 мільйонів пончиків.
  • У Торі немає згадки Хануки.
  • Євреї, які переїхали в США, почали приділяти особливу увагу Хануці тільки на початку 20 століття, тому що це свято по числах іноді збігається з іншими урочистими датами, шанованими серед представників інших релігій.
  • У Хануку заведено давати дітям трохи грошей «Хануке-ґелт», щоб привчити їх до цдаки — збору грошей для бідних. Частину цих грошей діти можуть витратити на солодощі.
  • Під час Хануки єврейські діти грають з традиційними дрейдлами (маленькі вертушки або дзиги з буквами). Як свідчить легенда, під час гоніння євреїв, вони вдавали, що грають в дрейдл, а насправді за допомогою цих ханукальних іграшок вчили заборонену диктаторами абетку.
  • Свічки для менори бувають не тільки різних кольорів, але і різних запахів.

Веселої Хануки!

Це вас теж може зацікавити: