У наших невеличких садках різні дерева ростуть поруч одне з одним.
Вони виділяють властиві лише їм речовини, беруть із ґрунту різноманітні корисні мікроелементи, привертають під час цвітіння комах-запилювачів та інколи негативно впливають на сусідні кущі, дерева й інші рослини. Щоб правильно закласти фруктовий сад на своїй присадибній ділянці, потрібно грамотно підібрати дерева, які будуть рости по сусідству.
Не варто в саду висаджувати кущі горобини, бо її полюбляє горобинова міль. Поганими сусідами яблунь стануть жасмин та бузок.
Смородину й малину висаджують на відстані не менше як два 2 метри від яблунь. Малина виснажує ґрунт, тому забиратиме у фруктового дерева всі поживні речовини.
Кущі глоду й горіха в яблуневому саду не садять, бо на них заселяються небезпечні комахи.
Що ж до овочів, то поруч із яблунею не варто робити грядки з морквою, капустою та картоплею, а також петрушкою, шавлією і м’ятою.
Біля яблунь садять всілякі дерева та кущі, бо вони непогано переносять затінок під їхніми кронами. Крім того захищають їх від шкідливих комах. Зокрема, це сливи, вишні та аґрус.
Груші також добре почуваються поряд із яблунями та непогано уживаються разом. По периметру яблуневого садка сіють кабачки, огірки та інші овочі з невеликою кореневою системою. Високорослі сорти томатів краще висаджувати перед деревом на сонці. Ще по периметру яблуневого саду краще посадити часник та цибулю – вони будуть чудовим бар’єром від шкідливих комах.
Навесні під яблунями можна посіяти редиску та цибулю батун. Вони встигають сформувати врожай ще до відростання листків на деревах. У затінку яблунь висівають кріп, базилік, щавель та різні салати. А ще різноманітні квіти та трави, бо вони можуть виділяти специфічний аромат, який не переносять шкідники та мурашки. Наприклад, чистотіл, люпин, настурцію, чорнобривці, кульбабу, білу конюшину та фацелію. Ці рослини приваблюють бджілок з джмелями, а також інших комах для захисту саду. Вони добре захищають дерева від перегріву, а після дощу зберігають в землі вологу. Взимку вони прикривають корені фруктових дерев та захищають від підмерзання.
Марія МАТВІЙЧУК