fbpx

Секретами захисту городини від шкідника поділився рівненський підприємець

Діліться інформацією з друзями:

Про рекордні врожаї, які отримує на клаптику землі біля хати рівнянин Віталій Фурманець – за фахом інженер, а в житті підприємець, ми вже писали в одному з попередніх номерів газети. Тоді агроном-любитель поділився своїми секретами вирощування томатів (а в нього їх 17 сортів), огірків та інших овочів і фруктових кущів. Сьогодні ж він розповів про надбаний досвід догляду за городніми рослинами, в тому числі їхнього захисту від хвороб і шкідників.

– Віталію Миколайовичу, чому, вирощуючи одні й ті ж сорти овочів на однакових грунтах, деякі господарі мають хороші врожаї, а інші – ні?

– Бо врожайність овочевих культур великою мірою залежить від догляду за ними. Наприклад, не секрет, що огірки люблять вологу, але не всі знають, як правильно їх поливати.
Ідеально для поливу підходить дощова вода, але в жодному разі не щойно витягнута з колодязя чи викачана з артезіанської свердловини. Вода має бути відстояною і теплою, тому треба дати їй постояти хоча б добу, а вже потім нею можна поливати. Ще один дуже важливий фактор: поливати овочеві культури необхідно ввечері або рано-вранці. При цьому слід стежити, щоб краплини води не потрапляли на листя, плоди чи цвіт.
Усе це, здавалося б, дрібнички, а насправді дуже важливі в агрономії моменти.

– Якими ще «дрібничками» можна скористатися, не докладаючи для цього надзвичайних зусиль?

– Взяти хоча б таку аксіому: кожна рослина, як і людина, завжди хоче їсти. Отож, щоб отримати хороший врожай огірків, їх треба підгодовувати. Якщо ви уважно придивитеся і побачите, що колір огірків (плодів чи листя) світліший, ніж має бути, то це перша ознака нестачі в рослинах азоту. Доречним у такому разі буде використання розчину коров’яку або курячого посліду: 0,5 літра органіки розчинити в 10 літрах води і підлити. Таку підкормку можна проводити раз у 10–14 днів.

Або ще таке. Всім відомо, що хворобі легше запобігти, ніж її лікувати. Це стосується як людей, так і рослин. Зауважу, що я запеклий противник хімічної обробки огірків, бо завжди ставлю собі за ціль отримати якісну і органічно вирощену городину. Поділюся деякими своїми секретами, як це зробити. Наприклад, коли плоди замість звичайної набувають продовгувату форму, це свідчить про те, що огірки відчувають дефіцит калію. Лікуємо таким чином: в десятилітровому відрі води розчиняємо 0,5 літра попелу. Підливаємо під рослину з розрахунку літр розчину на кожен кущ. Дуже важливо не зловживати підкормкою. Краще «недогодувати», аніж «перегодувати».

– Шкідники і хвороби овочів завдають городникам чи не найбільше клопоту. Поділіться своїм досвідом, як ви з ними боретеся.

– Найчастіше, напевно, любителі вирощування хрустких огірків стикаються з такою хворобою, як борошниста роса. Не повірите, але боротися з цією недугою дуже просто, до того ж – не шкідливо для здоров’я людини. Беремо літр звичайної молочної сироватки, додаємо 20 крапель йоду (дехто для кращого ефекту радить додавати ще й терте господарське мило). Готуємо розчин і кропимо ним рослини раз на тиждень протягом періоду вегетації.

А от головною причиною хвороби томатів є фітофтора, проти якої можна використовувати такий простий народний метод. Під час росту стеблинку помідора пробивають тоненьким мідним дротиком. Це маленький секрет, за допомогою якого борються з хворобою.

Можна також скроплювати рослини трав’яним чаєм, який є підживлювачем і водночас ефективним засобом боротьби зі шкідниками. Трав’яний чай готується дуже просто. Я наливаю у 200-літрову бочку воду, яка нагрівається на сонці. Туди кидаю трави, які ростуть на городі: кропиву, м’яту і кульбабу. Додаю також карбамід (тобто сечовину). Все це перемішую, даю настоятися два-три дні, і цим настоєм кроплю рослини під час їхнього вегетаційного періоду.

Крім того є ще один хороший засіб, який використовували наші предки, – кисле молоко. Ним обприскую помідори і огірки.

Впевнений, що, дотримуючись цих порад, ви матимете гарні, смачні овочі, а головне – екологічно чистий врожай.

Спілкувався Василь ГЕРУС

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»