Із закінченням літа у дачників клопоту лише додається. Хоч на вулиці стає прохолодніше, гаряча пора – в самому розпалі. Турбот вистачить до самого листопада.
Захищаємо
Прохолодні ночі з підвищеною вологістю повітря – норма для вересня, але для теплолюбних рослин це може бути небезпечним. Щоб захистити грядки, поливайте їх вечорами теплою, прогрітою на сонці водою і як можна раніше накрийте плівкою, натягнувши її на дуги. Або ж накрийте грядки легким нетканим білим матеріалом, притиснувши його до землі чимось важким. Останній варіант ефективніший, бо не викликає конденсації вологи і не потребує провітрювання.
Дбаємо про капусту
Короткочасні заморозки і холодні ночі їй не шкодять. Більше того, у цвітної капусти при помірно прохолодній погоді утворюються більш великі та щільні головки. Якщо ж вони не встигли сформуватися, то в кінці вересня капусту витягають з ґрунту, зберігаючи земляний ком і не пошкоджуючи листя, і прикопують у теплицях або парниках, які звільнилися. Або просто зберігають у підвалі.
У білоголової капусти зі сформованими побілілими качанами для запобігання їх розтріскування надривають коріння. Це легше зробити, обхопивши качан обома руками біля основи і повернувши в одну зі сторін або просто різко притиснувши до землі.
Морква легко витримує зниження температури до –4 градусів, проте краще прибрати її до перших сильних заморозків А ще раніше – буряк, ріпу, редьку.
Збираємо та садимо
У першій половині вересня знімають яблука осінніх сортів. Щоб вони довше зберігалися, краще робити це вранці. Потім плоди обертають газетним або пергаментним папером і зберігають у холодильнику або в підвалі на полицях.
На початку місяця дозріває врожай обліпихи, в кінці – аронії та калини. Їх ягоди краще зібрати відразу ж, як тільки вони розм’якшаться і досягнуть інтенсивно-темного забарвлення.
Найкращий час для посадки чорної і червоної смородини, аґрусу, жимолості – третя декада вересня, коли встановлюється прохолодна погода. Обліпиху висаджувати восени не можна – вона не приживеться!
Не забуваємо про квіти
У першій декаді висаджують крокуси і проліски, в середині вересня – нарциси, а в другій половині місяця – тюльпани, підібравши для них добре освітлену, захищену від північного вітру ділянку з легким, родючим супіщаним ґрунтом. Великі цибулини поглиблюють на 15-18 см, середні і дрібні розташовують ближче до поверхні ґрунту, на відстані 15-25 см одну від одної.
Готуємо ґрунт
Вересень – найкращий час для перекопування, а також для підготовки посадкових ям і грядок для весняних посівів.
Граблями повністю зберіть бадилля, згнилі плоди та інші рослинні залишки. Видаліть бур’яни, обов’язково з корінням.
Перекопування проводять садовими вилами, остаточно видаляючи бур’яни, а також личинок дротяників і травневого жука. При цьому ґрунт не розрівнюють, великі земляні грудки не розбивають.
Пристовбурові круги під деревами і чагарниками перекопують, намагаючись не пошкодити поверхневі корені. Відразу ж вносять компост і фосфорно-калійні добрива, деревну золу.