Днями в обласній універсальній науковій бібліотеці рівнянам презентували книгу «Володимир Донець і його велика музична родина».
У книзі йдеться про велику музичну родину Донців. Багатодітна сім’я налічувала 10 дітей, пройшла через горнило кривавої другої світової війни, сталінські репресії, голод і труднощі. Та, на щастя, зберегла єдність, духовність і традиційну народну культуру.
Книга вийшла у кінці 2019 року. Її впорядкував відомий рівненський музикознавець Богдан Столярчук.
У заході взяли участь рівненські представники родини – Володимир Адамович Донець і його доньки Ірина Логінова та Світлана Федорчук, які цілком і повністю присвятили своє життя музичному мистецтву.
Був також і редактор-упорядник книги Богдан Столярчук, заслужений діяч мистецтв , поет, музикант, професор РДГУ.
Завітали на захід його рідні, колеги, друзі, учні, шанувальники, щоб привітати цю музичну родину з виходом цього видання.
Ведучими вечора були бібліотекар РОНБ Галина Споденюк та старший викладач музично-теоретичних дисциплін Світлана Федорчук.
У заході взяли участь юні артисти – учні Рівненської музичної школи №1 ім. М. В. Лисенка – Анастасія Кашаєва, Дмитро Кварценюк, Дмитро Жданюк, Назарій Джура – квартет баяністів( керівник Людмила Федорова ); учень 2 класу Михайло Артюшов (викладач Володимир Донець); учень 6 класу Ярослав Корольчук (викладач Лідія Кутенкова); учень 3 класу Владислав Пашко і його вчителька Ірина Логінова (Донець); учениця 6 класу Діана Лопатіна (викладач Ірина Онофрійчук, концертмейстер Наталія Терлецька ); учень 5 класу Мирослав Деркач (викладач Богдан Кальмук, концертмейстер Мар’яна Трепак), які порадували глядачів своїми чудовими виступами.
Книжкову виставку і відеоматеріал до заходу підготувала бібліотекар музичної школи № 1 ім . М.В. Лисенка – Світлана Полевик.
Уперто працював над собою і впевнено долав труднощі
Присутніх познайомили із непростою історією життя родини Донців, де мама в 39 років залишилася вдовою, маючи на руках 10 дітей. Помираючи батько заповів старшому сину Анатолію, щоб той допоміг поставити на ноги молодших братів і сестер. Хлопець стримав своє слово, яке дав батькові. В усіх дітей були музичні здібності. Шестеро дітей (і сам Анатолій) по черзі закінчили Ужгородське музичне училище. Згодом там вчилися й інші члени великої родини. Тож 15 випускників цього закладу носили прізвище Донець.
Володимир Донець під опікою старшого брата Анатолія у 1964 році закінчує Ужгородську дитячу музичну, у 1968 – Ужгородське музичне училище, у 1972 році – музично-педагогічний факультет Рівненського педагогічного інституту імені Д.З. Мануїльського.
З 1974 року він працює старшим викладачем по класу баяна, а це майже 50 років, більше 28 років він є заступником директора по навчально-виробничій роботі Рівненської ДМШ №1 ім. М. Лисенка.
Володимир Адамович завдяки наполегливій праці й таланту просувався крок за кроком до вершин музичного Олімпу. Музика стала сенсом його життя.
Маючи музичні здібності, талант від Бога та від своїх батьків, він уперто працював над собою і впевнено долав труднощі, виходив на самостійний шлях музиканта, педагога і виконавця.
Виховав плеяду молодих музикантів-баяністів
Саме рівненський період в його житті – це становлення Володимира Донця, як учасника багатьох творчих колективів, музиканта, не лише баяніста, але й контрабасиста і гітариста. Хоча при цьому він все ж залишився прекрасним баяністом.
З його ініціативи і був створений у школі квартет баяністів-викладачів. Він незмінний концертмейстер чоловічої хорової капели міського відділу внутрішніх справ МВС. Також працював концертмейстером народних хорів колгоспу «Зоря» та села Городок Рівненського району, хору ветеранів Міського Будинку культури і хору в Палаці культури “Текстильник” та ін.
Володимир Адамович усе життя працює у музичній школі. За цей час виховав плеяду молодих музикантів-баяністів, які нині успішно працюють в музичних закладах, продовжуючи традиції свого вчителя-наставника.
У нього є прекрасна сім’я, діти, онуки. Його дружина Олена Михайлівна вела клас фортепіано, доньки Ірина та Світлана, онука Євгенія продовжують династію педагогів: навчають і виховують нових музикантів. Онук Логінов Василь Андрійович, випускник цієї школи по класу баяна та бандури (викладач його дід, Володимир Адамович Донець).
Про них говорили і писали по всій Білорусі
Пройшли роки. Усі Донці вивчилися, знайшли свій шлях у житті. І в пам’ять про своїх батьків –Адама Михайловича і Ганну Іванівну вирішили дати на своїй батьківщині в селі Партизанське, Гомельської області (Білорусь) родинний концерт.
Організацію цього заходу, як завжди взяв на себе старший брат – Анатолій. І як вирішили – так і зробили!
Такого місцеві жителі ще не бачили і не чули. Та що в селі, в районі, по всій Білорусі про них тоді говорили і писали.
В сім’ї Донців було 6 дочок і 4 сина, невістки і зяті подвоїли цю кількість, а їх діти потроїли… Отож, на сцені виступали: зведений хор – більше 30 чоловік ; оркестр – теж така ж кількість учасників; дитячі колективи: ансамблі квартети, тріо, дуети; вокально-інструментальний ансамбль, оркестр.
- Вчителів Рівненщини навчать медійній громотності
- Несплачені податки – удар по бізнесу, який працює чесно, – переконані рівненські виробники
Таких концертів за свій приїзд члени родини дали біля 10, а в запису уже по телебаченню їх побачила вся Білорусь. Пізніше музична родина Донців заявила про себе і в Україні: у 1986 році вони стали лауреатами фестивалю пісенних родин, в якому брали участь родини із України й Угорщини. Українське телебачення зняло про них сюжет.
Сьогодні велика музична родина Донців має більше 50 професійних музикантів, Заслужену артистку Білорусі, артистів з цим прізвищем добре знають у Європі. Про всіх їх ви зможете прочитати у названій книзі, яку знайдете у Рівненській обласній науковій бібліотеці та в бібліотеці дитячої музичної школи №1 ім. М.В. Лисенка.
Галина СПОДЕНЮК, бібліотекар, ведуча та організатор заходу та Світлана ПОЛЕВИК, завідувачка бібліотеки РДМШ№1
Більше фото унікальної музичної родини та з презентації книги дивіться на сторінці газети “7днів” у Фейсбуці.
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»