Торік наше місто Рівне виграло європейський грант на просування кулінарних традицій. Серед інших заходів цього проєкту передбачено проведення у 2020 році фестивалю «Мацик у Рівному». Та чи відбудеться він, зважаючи на пандемію коронавірусу?
Про це, як і взагалі про перспективи «Кулінарної спадщини кухні», журналістові «7 днів» розповів начальник міського управління стратегічного розвитку та інвестицій Михайло Басюк (на фото).
– Михайле Володимировичу, давайте, мабуть, спершу нагадаємо нашим читачам передісторію проєкту з просування кулінарних традицій.
– Усе почалося ще восени 2018 року, коли було написано проєкт на конкурс Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Його мета полягає у підтримці транскордонних процесів розвитку в прикордонних регіонах Польщі, Білорусі та України відповідно до цілей Європейського інструменту сусідства.
У квітні 2019-го з 250 зареєстрованих заявок спільний моніторинговий комітет Програми відібрав для співфінансування 74 проєкти. Одним з переможців став наш – «Культурна спадщина кухні – просування кулінарних традицій через професіоналізацію гастрономічної пропозиції Любліна та Рівного». Він поданий трьома партнерами: управлінням з питань стратегічного розвитку та інвестицій виконавчого комітету Рівненської міської ради, громадською організацією «Агенція сталого розвитку міста» та урядом міста Люблін. А в кінці січня цього року ми отримали грант на суму понад 50 тисяч євро. Загалом вартість проєкту, реалізація якого розрахованого на період з лютого 2020 по лютий 2021-го, становить десь 65 тисяч євро, з яких орієнтовний внесок міста – 10 %. Зауважу, що грант розділено між польським Любліном та Рівним.
- Грубих порушень на ринках у Рівному немає, – Держпродспоживслужба
- Базари та торгові центри в Рівному поки не закриватимуть
Цими днями в облдержадміністрації відбудеться офіційна презентація цього проєкту.
– Чи не зашкодить пандемія коронавірусу його реалізації?
– Щоб зірвати втілення задуму – такого, думаю, не буде. Хоча не без того, що пандемія все ж таки внесе свої корективи в організацію та проведення деяких заходів. Наприклад, запроваджені нині через небезпеку поширення коронавірусу обмеження навряд чи зашкодять промоційній кампанія кулінарної спадщини Рівного та Любліна. Цей захід, зокрема, передбачає розробку електронних рекламних матеріалів про кулінарну спадщину міст Рівного та Любліна та їх розповсюдження на соціальних каналах, веб-сторінках тощо. А от плани щодо поїздок з обміну досвідом рівненських та люблінських кухарів, навчання рестораторів, презентаційні дегустації мацика і т.д., мабуть-таки зазнають змін. Як, зрештою, й гастрономічний фестиваль «Мацик у Рівне», який, за задумом, має відбудеться в Рівненському парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка. У рамках фестивалю (принаймні досі) передбачається ярмарок та дегустація мацика та інших традиційних страв Рівного від майстрів з різних регіонів Західної України. Як буде насправді – покаже час.
– І насамкінець, не раз виникають дискусії: чому саме мацик вибрали для популяризації кулінарних традицій?
– Метою проєкту є покращення і розвиток туристичної привабливості міст Рівного та Любліна шляхом популяризації кулінарних традицій. А дегустація місцевої кухні та традиційних страв, як показує досвід, значно підвищує задоволення мандрівників від поїздки та збагачує їхні знання про культурну спадщину міст і регіонів.
Чому для реалізації цього задуму вибрали мацик? Бо на етапі підготовки до написання проєкту в Рівному було проведено дослідження щодо ідентифікації традиційних страв міста та страв кулінарної спадщини. У анкетуванні взяли участь 10 найвідоміших ресторанів міста, які спеціалізуються на традиційній кухні. Дослідження показали, що більшість провідних ресторанів вважають традиційною кулінарною спадщиною міста Рівне мацик. До того ж, як показує вивчення кулінарної спадщини нашого краю, ця м’ясна страва належить до автентичної кухні. А відтепер, не виключено, стане ще й гастрономічною візитівкою Рівного.
Василь ГЕРУС
Пряма мова
Міський голова Рівного Володимир Хомко:
– Надзвичайно приємно, що в нас з’явився ще один цікавий проект співпраці з Європейським союзом. З Любліном, зокрема. Мова йде про культурну спадщину. Будемо рекламувати мацик – відому в нашому регіоні страву. Але мало відому не лише за кордоном, а й в інших регіонах України. Відрадно, що на це ми отримали грант – майже півтора мільйона гривень. Тому зробимо все, щоб про мацик дізналися всі, а разом з мациком і про Рівне.
Була дискусія з приводу того, що мацик стосується не стільки Рівного, як північних регіонів області. Тому хочу всім нагадати, що Рівне є столицею Рівненщини, в тому числі й її північних регіонів. Отож наше місто безпосередньо причетне до такої страви, як мацик.
Проєкт «Культурна спадщина кухні – просування кулінарних традицій через професіоналізацію гастрономічної пропозиції Любліна та Рівного» створено та реалізовується за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. За зміст несе відповідальність лише Управління з питань стратегічного розвитку та інвестицій Рівненської міської ради, і він не відображає позиції Європейського Союзу.
Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»