fbpx

Письменницю з Рівного переслідує містика і в житті, і в творчості

Діліться інформацією з друзями:

Усе наше життя, як твердили древні філософи, сповнене символами і знаками. Напевне, щось наразі незвідане, а може, навіть магічне, приховане у моменті істини – визнанні письменниці з Рівного Алли Рогашко.

Адже авторку містично-історичного роману «Провидець» було названо переможцем престижної Літературної премії імені Ірини Вільде-2022 в доволі екстремальній атмосфері.

«Зізнаємося, – написав у соцмережі керівник проєкту Олесь Дяк, – фінальне засідання Премії розпочалося під виття сирен оповіщення повітряної тривоги. Мабуть, правильніше було б поспішити до виходу в укриття. Але члени журі на чолі з лавреаткою Національної премії імені Тараса Шевченка Галиною Пагутяк вирішили не припиняти обговорення, довіряючи міцним стінам кам’яниці Львівської обласної організації Національної спілки письменників України та авторитету невразливості самої патронеси Конкурсу Ірини Вільде… Таємним голосуванням визначили переможців. Лавреатом першої премії стала Алла Рогашко з Рівного за роман «Провидець» (2021)».

Незвичним виявилося не лише визнання письменниці, а й саме написання огорненого інтригою твору.

«Провидець» – найбільший, найґрунтовніший, найвідвертіший роман із написаних мною, – розповідає Алла Рогашко. – Написаний за дуже короткий (як для мене) проміжок часу – за півроку. Для порівняння: попередній, п’ятий роман «Свідки дзеркала» (поки не виданий), писала майже три роки, а за обсягом він майже удвічі менший за «Провидця». Писала запоєм, вечорами й ночами (до 3-4, іноді 5-ї ранку). Упевнена, мене підтримував і вів дух предків-дерманців і Дерманя – славетного села, де проросло коріння моїх батьків, а отже, й моє. Власне й ідея з’явилася з «легкої руки» тата, який порадив події нового роману перенести (окрім Рівного) в Дермань.

Роман «Провидець», зі слів відомої письменниці, авторки романів «Осіннє Рондо місячної ночі» (2015), «Крізь безодню до Світла» (2016), «Її сукня» (2017), «Сни з колодязя» (2019) та низки оповідань, що ввійшли до збірок «львівської серії» від видавництва «Клуб сімейного дозвілля», – містичний, але під собою має правдивий ґрунт. Уже традиційно для її романів події розвиваються у двох часових відтинках – минулому й теперішньому, які між собою переплітаються. Персонаж з минулого живе в Дермані, а сучасний – у Рівному. В творі є реальні люди, деяким авторка не змінювала імен та й дозволу не питала.

Під час презентації «Провидця», яка відбулася напередодні війни, 19 лютого, в літературній вітальні «Співрозмовник» Рівненської обласної наукової бібліотеки, висловила вдячність історикам і краєзнавцям Андрію Жив’юку, Миколі Ужвіну, Федору Єфімчуку, Світлані Калько, Андрію Климчуку за те, що охоче ділилися з нею історичною інформацією, документальними фактами та реальними історіями.

Про що ж «Провидець», який заслужив визнання авторитетного професійного журі? Коротку відповідь на це запитання дала сама авторка:

– Це роман, що дарує просвітлення і надію. Чи можна змінити майбутнє? А коли твоє майбутнє – для когось уже минуле? Лише маючи особливу чутливість і здатність відчувати тонкі енергії всесвіту можливо прорватися у вищі сфери та бодай спробувати передати звістку… Панас починає видіти трагічні події, що відбудуться у його рідному селі. Поміж тим, у снах він стрічається з героєм із майбутнього – Богданом. Через подібність душі двох чоловіків перетнулися у позачассі – у снах і видіннях, де вони переживають схожі відчуття і враження.

Зрештою, відповіді на всі запитання можна знайти, прочитавши роман «Провидець». Книгу можна придбати у книгарнях, а з авторськими зиченнями – замовити, написавши Аллі Рогашко на її приватній сторінці у фейсбуці.

Василь ГЕРУС