Хоча за вікном ще сніг і мороз, вже прийшла пора сіяти. Поки що в теплій оселі, на підвіконні. І насамперед це стосується перцю. Саме час висіювати насіння на розсаду.
Досвідчені городники радять: якщо перець посадити при ростучому Місяці, він проросте набагато швидше. Дозріває цей овоч через 100-150 днів з моменту появи сходів. Але точно розрахувати терміни посіву перцю на розсаду можна лише за умови, якщо ви знаєте характеристики сорту. Наприклад, ранньостиглий перець сіють за 65 днів до висадки розсади на постійне місце. Середньостиглий – за 70 днів, пізній – за 75 днів.
Вся увага – на грунт
Грунт для розсади перців має бути пухким, живильним, нейтральним або слабокислим (pH 6-6,5) і стерильним. Не варто використовувати минулорічний грунт. Він вже не має в собі корисних речовин, тож розсада може бути кволою. Можна придбати готовий субстрат у садових крамницях або приготувати ґрунтосуміш самостійно.
Ось кілька рецептів доброго для розсади перців ґрунту: листова земля, пісок і верховий торф у рівних частинах. Рівень кислотності такого ґрунту коригується внесенням вапняних добрив; дернова земля, компост і річковий пісок у співвідношенні 2:1:1; дві частини перегною змішують із двома частинами торфу й однією частиною добре промитого піску, після чого ґрунт просівають через сито; перегній, супіщаний луговий ґрунт і дернова земля в пропорції 1:2:2 з додаванням сірникової коробки сульфату калію й двох сірникових коробок суперфосфату на 10 л готової ґрунтосуміші. Будь-яку ґрунтосуміш потрібно піддати знезараженню до внесення в неї добрив. Для цього можна використати розчин перманганату калію, яким рясно полити землю перед посівом.
Підготовка насіння перцю до посіву
Насінню, придбаному в магазині, укладеному в капсулу, до складу якої входять стимулятор росту й різні добрива, будь-які маніпуляції перед посівом не потрібні і навіть можуть зашкодити. Звичайне ж насіння, яке ви зібрали з плодів, вирощених на своїх грядках, потрібно підготувати. Спочатку для знезараження його витримують у розчині перманганату калію: розведіть 1 г препарату в 100 мл води й опустіть насіння в розчин на 20 хвилин. Після знезараження насіння для підвищення його продуктивності поміщають у розчин стимулятора росту, приготований відповідно до інструкції, або на 4-5 годин кладуть у розчин мінеральних добрив. Після такої обробки насіння промивають у чистій воді й поміщають у грунт вологим. Деякі городники воліють барботувати насіння, помістивши його в мішечок із марлі й опустивши у воду, через яку компресором пропускають повітря. Тривалість такої процедури 4-5 годин.
Але найчастіше вдаються до простішої процедури – пророщування насіння. Його загортають у мокру марлю або тканину, розміщують у теплому місці та стежать, щоб тканина не висихала. Для цього краще покласти загорнуте насіння на блюдце й помістити його під поліетилен. Не заливайте насіння водою – йому для проростання, окрім води, потрібен ще й кисень. Найкраще проростання відбувається за температури +20-23ОC. Однак у пророслого насіння є істотний недолік – ніжні паростки легко відламуються при посіві.
Висівання
Оскільки перець дуже довго відновлюється після пікірування, його посів на розсаду краще здійснювати в окремі горщики або скляночки діаметром 10 см і глибиною 10-12 см. Якщо такої можливості немає, для посіву підійде простора посудина, щоб надалі було легше пересаджувати сіянці в горщики з великою грудкою землі. Глибина такого ящика має бути не менше як 5-6 см, а рівень ґрунту не повинен доходити до краю посудини на 2 см.
Не забудьте перед посівом помити посуд у розчині марганцівки.
Лоток накрийте прозорою кришкою, склом або поліетиленовою плівкою. Пророщують насіння при температурі +25ОC.
Швидкість проростання залежить від температури в приміщенні. При +26-28ОC насіння перцю проростає на восьмий-дванадцятий день, при температурі +20-26ОC сходи можуть з’явитися через 13-17 днів, при +18-20ОC – через 18-20 днів, а при +14-15ОC ви можете чекати появи сходів не раніше, як за місяць. Тільки-но вони з’являться, посіви переміщують якомога ближче до світла. Температуру утримання на тиждень знижують до +15-17ОC, а згодом розсаду тримають при температурі +22-25ОC у денний час і при +20ОC у нічний.
Тоді покриття з посівів знімають, лоток переносять у світле місце й утримують при температурі +25-27ОC удень і +11-13ОC в нічний час.
Наталія ЯГУЩИНА