fbpx

Пасха не завжди була головним християнським святом

Діліться інформацією з друзями:

Якого торжества найбільше очікують навесні? Звичайно ж, Пасхи Господньої. Ні з чим не порівняти радість та трепет очікування. Так було завжди.

Колись у книзі «Бабин яр» читала, якою сумною була паска в окупованому Києві за часів Другої світової війни. Нинішнє свято теж випало на час воєнних дій та великого всезагального українського терпіння та згуртованості. Але аромат перемоги ні-ні та й додає оптимізму.

Ворог поступово змушений залишати сплюндровані міста. Наше військо, за яке нині молиться і старий, і малий, кожна душа в Україні, що стала одним духом і одним тілом пекельного болю, очищає катовану землю від смертельних «подарунків». У руйнуваннях, смертях, пекучому стражданні народжується нова стійка, дружна багатонаціональна держава, яка стала єдиним організмом і згуртована нині, як ніколи. Ми тримаємося за Божу руку і молимося за перемогу.

Пасха мого дитинства згадується запаморочливими ароматами здобного тіста, печених мамою та бабусею ковбас. Час від часу чути, як тато гарно поставленим баритоном виводить пасхальний піснеспів: «Христос воскрес із мертвих…» І серце пришвидшує ритм від незрозумілого захвату.

Пасха – свято дуже давнє. Українці відзначали його ще задовго до встановлення християнства на землі Русі. Називалося воно Великдень – великий день. День весняної перемоги над зимою, світла над темрявою, торжества життя над смертю. Також наші предки пов’язували це свято ще й з весняними польовими роботами. Пекли великодній хліб і прикрашали різними способами яйця. В іудеїв свято пасхи знаменувало звільнення їх від рабства в Єгипті. Це теж було задовго до народження Христа. Що стосується самого слова «пасха», то в перекладі з староєврейської воно означає «позбавлення» або «проходження». Християни ж вклали в це свято інший сенс і пов’язували Великдень із Воскресінням Сина Божого, повстанням його з мертвих. Таким чином святкування Великодня спочатку було зовсім не пов’язане з розп’яттям Христа. Тільки в 325 році на Нікейському соборі, де були присутні представники всіх християнських церков, було позначено головні правила святкування Великодня, багато з яких збереглися до наших днів. З часом Пасха стала головним християнським святом.

В його очікуванні християни очищають душі частими сповідями та причастям протягом усього Великого сорокаденного посту, присвячують більше часу молитві та зосереджують увагу на духовному житті. Не забувають і про оселі, де потрібно прибрати так сумлінно, щоб сяяло з кожного куточка. Та й встигнути треба щось посадити, посіяти. Не забути відвідати могили рідних, висадити квіти.

Підготувала Галина ГРИЦЮК