Не поспішайте позбуватися кімнатних квітів навіть тоді, якщо вони прихворіли. Варто знайти причину хвороби й усунути її. І рослина ще віддячить вам своєю красою.
Принаймні, спробуйте скористатися простими порадами, які дав свого часу читачам газети наш консультант з питань садівництва і городництва, агроном за фахом, а нині відомий у Рівному підприємець Анатолій Сидорук.
І вазон не хворітиме
У мене багато вазонів. Але, мабуть, не завжди правильно доглядаю за ними, бо вони іноді хворіють і пропадають. І тоді це заняття розчаровує. Чому вазони хворіють?
– Догляд за кімнатними рослинами – захопливе хобі. Саме таким воно вже багато років є і для мене. Існує багато засобів для догляду за вазонами та їхнього лікування. А я, щоб рослини не хворіли, час від часу додаю у воду для їхнього поливання активоване вугілля (розчиняю його з розрахунку 3 таблетки на півлітра води). Грунт після такого поливу насичується киснем і стає пухким. Бо що відбувається, коли ми поливаємо вазони лише звичайною водою чи лінуємося їх пересадити? Поверхня грунту покривається твердою кіркою з біло-рудим нальотом, а коріння загниває чи вилазить із горщика назовні, через що рослини страждають або й гинуть.
Про власні рецепти, випробувані упродовж багаторічного досвіду вирощування різноманітних квітів, я не раз розповідав читачам «7 днів» на сторінках тижневика та під час редакційних зустрічей. Сьогодні поділюся ще одним простим, але дуже ефективним рецептом.
Розчин для поливання вазонів
У півлітра води розчинити 3 таблетки активованого вугілля і пакетик аскорбінової кислоти, додати кілька крапель розчину марганцівки (вода має бути ледь рожева) і 3 краплі йоду.
Застосовуючи профілактично ці універсальні ліки для рослин, я помітив, що квіти не просто ростуть, а розкошують.
У чому сила цього універсального засобу? У його живильних і антисептичних властивостях. Ним я обов’язково роблю перший полив вазонів і садових квітів.
У горщику завелася мошка
В офісі одного мого колеги добре ростуть вазони. Виявляється, він підливає рослину не звичайною водою, а недопитим чаєм чи кавою. Почав робити так удома і я. То начувався за це від дружини, бо в горщиках завелася мошка. Що, вазони викидати?
– Точної причини появи мошки назвати не можу. Але припускаю, що ваш колега п’є чай і каву без цукру. Періодичний полив невеликою кількістю такої рідини йде рослинам тільки на користь. А от якщо часто зливати недопите, ще й підсолоджене, то воно починає бродити, через що у горщику заводиться мошка. Варто припинити це робити, і все нормалізується. Вазони ж потрібно попурхати мильним розчином (настругати у воду для поливу трохи звичайного господарського мила). Для вилову мошки, яка розлетілась, можна зробити пастку.
Пастка для мошки
На дно невеличкої скляної банки покладіть приманку. Це може бути солодка вода, скибочка яблука, шматочок банана чи якихось несвіжих овочів. Горлечко банки накрийте прозорою плівкою і зробіть у ній кілька невеличких отворів. Мошка залізе в банку, тоді можна залити її водою. Процедуру бажано повторити до повного зникнення комашок.
Лютики зав’яли
Цього року я купила на базарі і посадила на могилах квіти лютики. Але жоден із трьох кущиків не прижився, хоча я й висаджувала їх, не пошкоджуючи корені, просто з грунтом діставши з горщиків, у яких вони росли. Лютики, як співається у відомій пісні, спочатку зів’яли, а потім і всохли. Чому?
- Віталій Коваль привітав медиків зі святом, яке вони святкують напередодні
- Випускників 2019/2020 навчального року звільнено від дпа
– Лютики легко приживаються і добре ростуть, у тому числі на клумбах. Однак ці квіти люблять легкий і пухкий грунт, з пористою структурою, як у лісі, а також поживний. Якщо грунт важкий, чорнозем чи суглинок, бажано з осені його підготувати, розмішавши на місці майбутнього посіву чи висадки лютиків з дрібненькою тирсою (1:10). На весну тирса перепріє, і грунт буде спушений і збагачений киснем, що саме й треба для цих квітів. З цією ж метою підійде і глиця хвойних дерев.
Щоправда, грунт під лютиками має бути стабільно вологий, але й переливати їх не можна, інакше коріння загниє. Ці квіти не люблять спеки, як і протягів та холодних вітрів. А загалом це невибагливі квіти, які ростуть переважно у вологих місцях, через це їх і назвали лютиками, що з латині буквально означає «маленькі жабки».
Чому арахіс не зійшов?
Мої знайомі виростили на грядці півтора відра арахісу. То спробував це зробити і я. Але хоч би одне стебло зійшло – жодного. Це просте невезіння?
– Навряд. Тепер у нашій місцевості ця теплолюбна рослина добре росте, особливо на осонні та м’яких грунтах, і цим могли б навіть скористатися місцеві фермери. Це непримхлива і невибаглива культура, як-от квасоля, за що їх називають родичами. Але ви, очевидно, висіяли не насіннєвий арахіс. Адже він є одностатевий: скільки його не сади – він проростати не буде. Тому купувати треба насіннєві, бажано районовані сорти, які спеціально виводяться. Те саме можна сказати і про кукурудзу.
Записала Марія КОРНІЙЧУК
Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»