Ми часто використовуємо часник, коли готуємо різні гарячі страви, маринади, соуси та салати. Але лушпиння часнику більшість сучасних господинь без жалю відправляють у смітник. А дарма, адже у нього є маса корисних застосувань. І чимало шефів нині використовують під час готування усі частини овочів, включно з лушпинням.
Напівпрозорі лусочки, які огортають білі зубчики часнику, теж мають стійкий часниковий аромат. Тому вони ідеально підійдуть для додавання в бульйон або суп. Лушпиння віддасть рідині весь аромат, після чого його акуратно забираємо ситечком.
Можна зробити цілий запашний мішечок. Для цього візьміть марлю, покладіть в неї лушпиння, лавровий лист і іншу сушену зелень за смаком. Такий мішечок можна відправити в будь-яку страву, а після приготування просто дістати його. Аромат приголомшливий, але в страві немає ніяких зайвих листочків.
Навіть європейські пекарі не викидають часникове лушпиння. Вони підсушують його в духовці, подрібнюють в ступці до порошкоподібного стану, а згодом – додають в тісто. Така приправа надає хлібу просто неймовірного аромату.
Для багатьох страв, особливо тих, що запікаються в духовці, часник не очищують. Просто зрізають верхню частину головки часнику, збризкують його олією і відправляють до овочів. Запечений часник можна використовувати як інгредієнт для соусу. За схожою схемою готують справжній плов.
Для любителів вазонів і дачників
Усі знають, що часник має антибактеріальні властивості. Тому його корисно не лише їсти, але і використовувати в якості захисту для рослин. Наприклад, можна приготувати настій з лушпиння. Замочіть його на 5 днів у теплій воді. Процідіть і обприскуйте кімнатні вазони. Цей відвар допоможе захистити рослини від попелиці і павутинного кліща.
Схожий настій можна використовувати як засіб від колорадського жука. Замочіть лушпиння у воді на ніч, а вранці обприскайте наземну частину картоплі. Колорадський жук буде триматися подалі від вашого врожаю.
Якщо ви зберігаєте моркву або інші овочі в будинку, можна убезпечити їх за допомогою лушпиння. Просто посипте його зверху на овочі. Це захистить їх від гниття і продовжить термін зберігання.