Лекція-імпреза «Як там? або Куди ідуть українські душі…», яка відбулася в Рівненському обласному краєзнавчому музеї, була велелюдною. Письменниця, директорка Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Баковецька-Рачковська з відомим лірником і дослідником народної музики Андрієм Ляшуком демонстрували поетично-фольклорний перформанс. Він присвячений пам’яті жертв голодомору та геноциду українського народу в період цієї війни.
В українців побутує культ предків, а в руZZкіх – смерті
Пані Ірина поділилася з присутніми своїми дослідницькими доробками про уявлення про смерть і потойбічне життя на Поліссі.
«Знаєте, – зауважила Ірина Баковецька-Рачковська, – чим ми навіть у питанні смерті відрізняємося від руZZкіх? В українців побутує культ предків (шана до померлих, піклування про душу померлих, бажання жити, але й не боятися смерті). А в них – культ смерті (обов’язково померти за свою ідею, жити бажанням померти за царя, що вони й роблять, йдучи на війну до нас). Наші українські матері готові йти пішки, щоб забрати тіло свого сина з поля бою. А їхні бояться говорити телефоном, коли їхні сини телефонують з українського полону)».
Досліджуючи етнографічні матеріали, письменниця звернула увагу, що такі світогляди прищеплюють дітям ще змалечку. Наші українські мами співають колисанки: «Спи, дитинко, не плач, спечу тобі калач…», а росіянки ще на початку ХХ століття, згідно з записами дослідників, колихали своїх дітей під такі слова: «Баю бай, усні, хоть сегодня умрі, завтра в матєрі кісєль да бліни – ето помінкі твоі…».
«Рекомендую почитати на цю тему оповідання їхнього класика А. Чехова «Спать хочеться» – каже пані Ірина, – там висвітлено детально про ставлення до життя руZZкіх… Тому не дивно, що у 1932-1933 рр. і в інші роки з Кремля виходить смерть косити українців – такий світогляд, гени, смисли…»
Згідно з уявленнями наших предків, зі слів письменниці-дослідниці, українським душам добре в потойбічні, бо вже занадто вони мучаться на цьому світі…
«Хай так і буде, – говорить Ірина Баковецька-Рачковська. – Царство небесне переповнене українцями… Але хоч нас Там люблять, нам треба зберегти Землю живих – обітованну, дану нам Богом і вистраждану предками-мучениками! Тож хай наші пращури з усіма святими бережуть нас зверху, а нам – сил для боротьби і міцності духу вистояти для свого Раю-України!»
Василь БУСЬКО
Фото Ольги ГЕРАСИМЧУК, колаж 7 Днів.
Читайте також: Лекція-імпреза до Дня пам’яті жертв Голодомору відбудеться у Рівному
- Масові замінування у РівномуЗамінування державних структур у Рівному 10 січня.