Дренаж дає змогу видаляти з вазонів зайву вологу та вільно дихати кореневій системі. Його відсутність може стати причиною загибелі рослини.
На дні більшості горщиків є отвір. На нього засипають шар дренажу. Його товщина залежить від багатьох факторів. Як правило, що більший горщик, то товщий шар (аж до 2-5 см). Якщо кашпо для кімнатної рослини не має отворів на дні, дренаж-шар має бути не меншим, ніж чверть його висоти. У пластикових вазонах отвір можна зробити самотужки.
Якщо рослини люблять вологу, їх висаджують у горщик із маленькими отворами та щільним субстратом. Дренажний матеріал не повинен пошкоджувати корені, гнити й пліснявіти. Тому найчастіше для цього використовують керамзит, що добре тримає вологу, а коли треба – віддає її. Що більший діаметр водостічного отвору, то більшим має бути розмір часточок керамзиту, з часом він руйнується.
Хороший замінник керамзиту – вермикуліт. Його виготовляють із глини, нагрітої до високої температури. Для дренажу беруть також шматочки пінопласту, що не пліснявіє, не розкладається, він нетоксичний, легкий і має велику вологостійкість.
Хороший дренаж для кімнатних рослин – мох-сфагнум, особливо для орхідей.
Він добре утримує вологу та має дезінфікуючі властивості. Перед використанням мох на півгодини заливають водою, нагрітою до 45 градусів. До того його зберігають у відкритому поліетиленовому пакеті в прохолодному місці.
Іноді як дренаж застосовують деревне вугілля. Воно має високі антисептичні властивості, запобігає гнилісним процесам, регулює вологість ґрунту. У крайньому разі роль дренажу може виконувати бита цегла. Однак дехто з фахівців застерігає, що гострі часточки можуть травмувати кореневу систему рослини.
Поверх дренажного шару насипають шар крупнозернистого піску або ґрунту, після чого висаджують рослину. Якщо крізь дренажний отвір у піддон витікає вода, її за 20-30 хв. після поливу потрібно злити.
Ксенія БОЙКО