Вирощувати зелень на дачі – суцільне задоволення. Вона невибаглива, швидко дозріває. Її можна садити впродовж усього літа. Крім того, це мега корисний продукт для харчування. Навіть дачник-початківець, не готовий витрачати багато часу на городні клопоти, здатний виростити пряні трави, адже вони не вимагають додаткового догляду. Важливо лише вчасно посадити прянощі.
Базилік вирощують через розсаду, яку висівають у квітні. Так можна прискорити перший урожай на 2-3 тижні. Також пряність можна висівати у травні насінням відразу на постійне місце. Відстань між рослинами – 30 см. Урожай збирають із липня по вересень.
Чабер городній – яскрава пряність для супів, маринадів, салатів та гарнірів. Забирають його через 45-50 днів після появи сходів. Насіння висівають на глибину 1,5 см із березня по травень. Збирання врожаю можливе з червня до серпня. Відстань між рослинами – 15 на 20 см.
Естрагон або тархун – родич полину, але набагато приємніший на смак. Сильний та виразний аромат естрагону використовують при консервуванні овочів, приготуванні м’ясних та рибних страв, у літніх лимонадах. Рослина багаторічна, холодостійка, невибаглива. Щоб завжди мати естрагон до столу, достатньо посадити в саду 1-2 кущики. Насіння висівають із травня по жовтень у відкритий ґрунт. Відстань між рослинами — 30 на 70 см. Через 2 місяці після появи сходів можна обривати перші гілочки. Щорічне збирання врожаю триває з червня до жовтня.
Коріандр або кінзу вирощують заради ароматного зеленого листя і насіння, яке є самостійною пряністю. Кінза гарно смакує свіжою у весняних та літніх салатах. Це одна з найменш вибагливих зелених культур. Вона холодостійка, здатна розмножуватися самосівом. Насіння висівають з квітня по липень, урожай забирають з липня по вересень. Глибина посіву – 1 см, відстань між рослинами – 10 на 20 см.
Кріп вирощувати нескладно, але є деякі тонкощі. Ця культура не боїться холоду, його можна висівати щойно зійде сніг. Глибина закладання – 1,5 см. Відстань між кущиками – 10 см. Зелень можна зрізати через 30-60 днів після появи сходів – до того, як рослини почнуть викидати квітконоси-парасольки, які йдуть на приготування розсолів та маринадів.
У фенхеля їстівне, пір’ясте, «кріпне» листя та невеликий качанчик, що формується в землі. Рослина вимоглива, любить тепло, світло та вологу. Фенхель можна вирощувати прямим посівом у ґрунт або через розсаду. Вегетаційний період – близько 100 днів. Насіння проростає при +6℃. При вирощуванні фенхелю на зелень сівбу можна робити кожні три тижні. Насіння висівають з міжряддями шириною 60 см на глибину 2 см. Качанчики прибирають, коли вони досягнуть маси 250 г — на це йде трохи більше 3 місяців. Листя на зелень можна зрізати раніше.
Багаторічна пряна трава орегано (майоран) – незамінна пряність для приготування піци, домашніх ковбас та паштетів, маринадів. Має яскравий смак, тому додається до страв у невеликих кількостях, тому пари півметрових кущиків вистачить і для літньої кухні, і для засушування на зиму. Рослина теплолюбна, її можна висівати прямим способом, коли ґрунт прогріється. Якщо вирощують розсадою, сіянці пересаджують в сад на початку травня. Глибина закладення – 0,5-1 см, відстань між рослинами – 20 см. Збирати врожай можна через 30-40 днів після появи сходів.
Листя меліси має м’ятно-лимонний запах. Трава багаторічна, невибаглива, морозостійка, добре розмножується самосівом. Щоб виростити на дачі кілька кущиків, потрібно посіяти у травні насіння на грядку. Відстань між рослинами – 60 на 30 см. Від сходу до першого збирання врожаю проходить 2 місяці. У наступні роки листя потрібно збирати з червня по жовтень.
Садова м’ята – багаторічна пряність із пізнаваним свіжим запахом і смаком. Посадка можлива з квітня до червня. Для посіву роблять борозенки на відстані 60 см, глибиною 20 см. Насіння сходить через 1-2 тижні. Ще через 2 місяці можна збирати перше листя. М’ята холодостійка, навесні швидко відростає. Листя не втрачає смакових якостей з травня до заморозків.
Знаючи, коли сіяти зелень у відкритий ґрунт, ви завжди будете з щедрим урожаєм.