fbpx
Яке воно просвітянське серце, знають тепер у Рівному

Яке воно просвітянське серце, знають тепер у Рівному

Діліться інформацією з друзями:

Нова книга народжується, як людина. Усе цінне завжди з’являється на світ тяжко й не випадково. Книга – не людина, але в ній живуть люди: їхні спогади, мрії та сподівання.

У ній, як і в людині, б’ється серце – на обкладинці, на кожній сторінці, на кожній світлині. Тільки почуйте, люди, і  читайте! 

Життя за покликом просвітянського серця

Яке воно просвітянське серце, знають тепер у Рівному - фото 1
Катерина Сичик

А якщо серце має епітет «просвітянське», то чим живе воно? Кого любить, а що ненавидить? Про що мріє? Про це в книзі «За покликом просвітянського серця», презентація якої відбулася нещодавно в Рівненському міському будинку культури. Упорядники видання – Катерина Сичик (на фото), Мирослава Жовтан, Ірина Сичик. Видавець і технічний редактор – Віталій Власюк («Волинські обереги»). Видання особливе тим, що має багато співавторів. Назвемо їх: Лілія Овдійчук, Людмила Грекул, Галина Коломис, Наталія Савчук, Софія Левицька, Ольга Горчак, Ніна Сукач, Галина Ремизович, Галина Пиляй, Валентина Люліч, Марійка Сичик, Вікторія Мальованчик, Євгенія Гладунова, Оксана Приходько, Ігор Зоц. 

Створення нового просвітянського видання ініціювала Катерина Сичик, яка очолює рівненську міську «Просвіту» вже 22 роки. Вона не втомлюється мотивувати, організовувати, діяти! Вона стала провідним співавтором та упорядником. У виданні – її дорога до «Просвіти», з просвітянами й  освітянами та заради «Просвіти». Освіта й “Просвіта” – одного кореня. Освітяни й просвітяни сіють Світло заради України, вільної та соборної, про яку мріяло не одне покоління просвітян. Пані Катерина змотивувала просвітян до написання спогадів, листів, есеїв, досліджень, відгуків, тому жанрово книга дуже різноманітна. 

Яке воно просвітянське серце, знають тепер у Рівному - фото 2

Видання можна читати з початку, з середини, а можна і з кінця. Чому? Книга «пересипана» блоками світлин. Світлини в ній – як кіно, яке навіює спогади, веселі й сумні, але байдужим не залишить нікого. Вдивляєшся в кожну й з теплотою згадуєш людей, що на ній, прокручуєш у пам’яті події – і думаєш про те, яку потужну історію має наша рівненська міська «Просвіта» за ці 20 років! Усі світлини впорядкувала, описала  Ірина Сичик, авторка просвітянських календарів, мисткиня. Пані Ірина також подала до видання свою історію про дорогу до «Просвіти».

 Унікальна родина Боднаруків

Найбільша частина книги – розповідь про діяльність унікальної родини Боднаруків з Чикаго. Тому видання має присвяту – Богданові Боднаруку. Об’єднані почуттями й мріями, спільними ідеалами та любов’ю до України, Віра й Богдан зробили для неї стільки, що опис цієї титанічної праці можна вкласти в окреме видання. Вони опікувалися «Просвітою» по всій Україні з 1990 року! Для рівненських просвітян Боднаруки стали добрими друзями та щедрими благодійниками. На жаль, пан Богдан уже в засвітах… Написала про унікальну родину Євгенія Гладунова, а редагувала розділ «Подружжя Боднаруків із США – цвіт нації в українській діаспорі» Оксана Приходько, науковиця, просвітянка. 

У книзі є розділ, де зафіксовано всі дописи Боднаруків на шпальтах тижневика «Слово Просвіти» (редактор – Ігор Зоц). 

Видання також розповідає про «Молоду Просвіту», яка з’явилася на світ у 2009 році й дала друге дихання просвітянській організації (голова – Людмила Грекул).

 «За покликом просвітянського серця» творить наша рівненська письменницька організація, тому в книзі є ще одна особлива частина – стаття Валентини Люліч про духовну спорідненість просвітян і митців та найкращі патріотичні поезії авторів Рівненщини. 

Серце читача, без сумніву, зворушить лист до вчителів-просвітян (спомини 1990-х). Його авторка Галина Пиляй, відома просвітянка, меценатка, зараз проживає за межами України, в Італії, але серцем жінка – з рівненськими просвітянами, тому записала відеозвернення до учасників презентації книги. 

Мистецький блок видання підсилює «Ранкова роса», наш унікальний фольклорний гурт, без якого не обходиться жодна культурна подія в Рівному (керівники – Юрій та Алла Ковальчуки). Наші діти співають серцем! 

 Ми знову повернулися до просвітянського серця. Яке воно? Синьо-жовте. Б’ється в унісон із серцем рідної землі й тихенько промовляє: «Що я зробив для України сьогодні?» Ці слова Михайла Борейка, нашого просвітянського достойника, і є тим покликом, за яким поспішає жити просвітянське серце. Ті, хто дивиться на нас з небес, дають віру, яка не вмирає! Ті, хто добродіє поруч, – підтримують любов’ю, а рідна земля дарує сили йти за покликом просвітянського серця! До святої Перемоги! З нами – Бог та Україна!

Мирослава ЖОВТАН

  Читайте також: Рівненська “Просвіта” відзначає ювілей

  • Перша гра рівненського легіонера і непростий матч: БК «Рівне» проти «Дніпра»
    У суботу рівненські баскетболісти на власному майданчику приймали фаворита чемпіонату України і чинного чемпіона – дніпровське «Дніпро». Напередодні рівненську команду поповнив легіонер – Кран Морріс Вілліамсон – і одразу завоював симпатії глядачів. Новачок запам’ятався самовідданістю, жагою до боротьби і реактивною…