fbpx

Хейтери в соцмережах: звідки вони беруться та як на них реагувати

Діліться інформацією з друзями:

Соцмережі – це важлива частина сучасного життя. І чим більша аудиторія, тим більше, в геометричній прогресії, росте «онлайн-негатив». Як реагувати на хейтерів у мережі – розповідає в свої колонці для сайту Новоє время кандидат психологічних наук, тренерка, медіапсихологиня Олена Любченко.

З неадекватними, злісними, нелогічними, іноді просто брудними коментарями стикаються багато публічних людей. І неважливо, чим вони займаються: благодійністю, мистецтвом, бізнесом або психологією.

Що каже наука про хейтерів?

Є два аспекти питання. По-перше, «когнітивне спотворення». Людина читає не те, що написано в пості, а те, що написано у неї в голові. Їй неважливо, яку думку хочуть донести. Один абзац, рядок або навіть слово викликають у неї певні асоціації і емоції, на чому вона і будує свою думку (якою неодмінно ділиться публічно).

І другий аспект. Навмисне деструктивна поведінка в соціальних мережах. Його вивчали психологи з Вроцлавського університету. І виявили у більшості тролів високий рівень однією з рис темної тріади.

«Темна тріада» — це не назва містичного серіалу. Це феномен, який описали Пол Бабяк і Роберт Хейр. Вона позначає групу, що включає в себе три шкідливі і навіть небезпечні для оточуючих риси:

— нарцисизм (гординя, самозакоханість, відсутність емпатії);

— макіавеллізм (маніпуляція і експлуатація інших, зосередження на власних інтересах і брехливість);

— психопатія (асоціальна поведінка, імпульсивність, егоїзм, безсердечність, жорстокість, відсутність емпатії і почуття провини).

Іноді в коментарях спрацьовує феномен натовпу. Тоді вони можуть перетворюватися на довгі гілки конфліктних переписок. І часто суть цих палких суперечок взагалі не пов’язана з темою публікації.

Що робити, аби уникнути онлайн-негативу?

Піти з усіх соцмереж. Жартую. Просто ніякий контент не здатен бути настільки нешкідливим, щоб бути на сто відсотків захищеним від ненависті в інтернеті. Тому уникнути зустрічі з інтернет-психопатом практично неможливо.

Що рекомендують робити дослідники, якщо до вас набігли тролі-психопати?

Виявляти ввічливість, не опускатися до їхнього рівня, але пам’ятати, що дискутувати з ними неможливо. Тому не «годуйте» їх своєю увагою, не витрачайте свій час, краще виключайте їх зі свого інформаційного поля.

Фокус у тому, що з ними нічого не можна вдіяти і ніяк на них не вплинути. Взагалі. Тому краще просто триматися подалі. Таких людей потрібно блокувати – і в житті, і в соцмережах.