Зима – найтихіший час для садівників, городників і любителів дачного відпочинку. Але сидіти, склавши руки, не слід. Що варто зробити вже зараз на дачі, щоб згодом тішитися добрими врожаями?
Скласти план облаштування клумб, газонів і квітників. Не забути про сівозміну городніх культур. Не можна на одному місці кілька років поспіль вирощувати рослини одного сімейства. Наприклад, капусту або редис після редьки, помідори після картоплі, перців або баклажанів. Квітучі однорічники також краще чергувати.
Обов’язково повісьте годівниці для птахів. Пам’ятайте, що горобці та синиці є осілими птахами. Якщо ви будете підгодовувати їх узимку, то й влітку вони виведуть пташенят неподалік від вас. Пам’ятайте, що одна пара синиць або дві пари горобців можуть повністю очистити ваш сад від комах-шкідників.
Перевіряйте збереження посадкового матеріалу – картоплі, бульбоцибулин гладіолусів і жоржин. Перевірте запаси насіння і придбайте новинки, поки не почався ажіотаж. Це ж стосується садово-городнього інвентаря та добрив.
Постарайтеся притоптати сніг навколо пристовбурних кіл плодових дерев і уздовж парканів. Так ви зможете захистити рослини від мишоподібних гризунів. Для захисту молодих плодових дерев від зайців обв’яжіть стовбури ялиновими лапами. Деякі умільці здогадалися захищати від зайців молоді стовбури, надягаючи на них розрізані пластикові пляшки з-під води або лимонаду, а потім скріплюючи дротом. Для одного деревця знадобляться 2-3 пляшки.
Прибираючи сніг, накидайте побільше в теплицю. Так навесні в ній не буде нестачі вологи. Після сильного снігопаду дах теплиці з полікарбонату може прогнутися, сніг потрібно зчистити.
Підготуйте землю і ємності для розсади, де вже в лютому можна садити перці і високорослі томати, селеру, різні квіти.
У лютому можна обрізати плодові і декоративні дерева під час відлиги. Також у лютому – найкращий час для живцювання хвойних рослин.
Якщо ви не білили восени стовбури плодових дерев або побілка частково змилася, то її можна оновити при слабкому морозі до –5°С або під час відлиги. У крайньому разі для захисту від морозобоїн обв’яжіть їх щільним білим папером (старими паперовими шпалерами) або білими мішками з-під цукру або крупи. Закріпіть мотузкою, але не надто туго.
Приведіть у порядок інструменти, наточіть їх, почистіть від іржі, змастіть.
Наталія ЯГУЩИНА