Для батьків, які ніяк не можуть змусити свою дитину виконувати хатню роботу, вчені з університету Ла Троб в Австралії знайшли відмінний аргумент – домашні справи: приготування їжі, прибирання або прополка трави в саду, які можуть поліпшити розумові здібності дітей і підвищити їхню успішність в школі.
«Батьки можуть використовувати домашні справи, що відповідають вікові та здібностям дітей, щоб поліпшити їхній розвиток», – сказала очільниця групи дослідників Діна Теппер.
У дослідженні взяли участь батьки та опікуни 207 дітей у віці від 5 до 13 років, які заповнили анкети з питаннями про когнітивні здібності їхніх синів і дочок, а також кількості домашніх справ, які вони виконують щодня.
Аналіз даних опитувальників показав, що виконання простої роботи по дому покращує виконавчі функції дітей. Виконавчі функції – це високорівневі когнітивні процеси, що дозволяють людині планувати поточні дії відповідно до її цілей, змінювати реакцію залежно від ситуації, з якою вона зіткнулася, а також вибірково приділяти увагу потрібним стимулам. Вони включають в себе контроль уваги, когнітивне гальмування, стримуючий контроль, робочу пам’ять, когнітивну гнучкість, планування, міркування та прийняття рішень.
«Зазвичай, виконавчі функції починають розвиватися в ранньому дитинстві і продовжують розвиватися в пізньому підлітковому та ранньому дорослому віці. Порушення або затримки в розвитку цих функцій можуть призвести до труднощів у саморегуляції, плануванні та прийнятті рішень, що з часом може позначитися на математичних здібностях і здібностях до читання», – пояснила Діна Теппер.
Ранній розвиток виконавчих функцій також пов’язаний з отриманням вищої освіти, хорошим фізичним здоров’ям і відмінним фінансовим становищем у дорослому житті.