28 липня 2024 року виповнюється 110 років від початку Першої світової війни – глобального міжнародного збройного конфлікту, що змінив усю подальшу історію Європи та світу.
Перша світова війна розгорнулась між двома блоками провідних держав початку XX століття – Антантою (Великобританія, Франція, Росія) і Центральними державами (Німеччина, Австро-Угорщина).
До цієї дати у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки “Перша світова війна і Україна: 110 років тому”.
Причиною їх конфронтації стала конкуренція за політичний вплив, території в Європі та колоніях, ринки збуту. Розв’язуючи війну, всі учасники конфлікту сподівались на блискавично швидку перемогу – результатом такої недалекоглядності стала кривава бійня, що затягнулась на довгих чотири роки, забравши мільйони життів.
Учасниками збройного протистояння стали 38 держав, що мобілізували до своїх армій понад 70 мільйонів військовослужбовців – внаслідок бойових дій загинуло близько 10 мільйонів солдатів і 13 мільйонів цивільних. Велика війна (як її називали до початку Другої світової) вперше змусила людство жахнутися тієї зброї, яку воно винайшло для знищення подібних собі. Цей конфлікт зламав безліч доль, призвів до масштабних руйнувань інфраструктури, повністю знищив стару політичну систему Європи внаслідок революцій, появи нових держав і масштабної зміни кордонів.
Для України Перша світова війна обернулася страшною трагедією. Українці, мобілізовані до армій ворогуючих держав (Австро-Угорщини і Росії) були змушені воювати один проти одного, а лінія фронту, проходячи через Україну, приносила численні страждання не лише військовим, а й цивільному населенню, яке потерпало від життя в умовах бойових дій та під окупацією. Водночас війна стала для українців важливим історичним уроком, давши змогу українській нації усвідомити важливість створення власної держави, спроможної захистити від необхідності воювати і вмирати за чужі інтереси.
Саме під впливом подій Першої світової війни українці активно включилися у процеси Української революції 1917-1921 років. Глибоко позначилася Перша світова війна і на долі Рівненщини, яка тривалий час була прифронтовою територією – потерпала від обстрілів, забезпечувала і лікувала військо, приймала біженців з інших регіонів, у той час, як безліч людей через війну й самі покинули межі нашого краю. Тут розгорнулися активні процеси українізації після початку революційних подій у 1917 році.
На виставці представлено матеріали з фондів Рівненського краєзнавчого музею, що розповідають історію Першої світової війни у контексті України та Рівненщини – оригінальні документи й фотографії, зброя та військове спорядження, фотокопії, а також – ілюстративні матеріали.
Відкриття виставки відбудеться 26 липня о 12:00.
Джерело: Рівненський Обласний Краєзнавчий Музей
Читайте також: “КолоАрт”: на Рівненщині стартував проєкт для жінок, що постраждали від війни