Фіалки вважаються вибагливими й капризними рослинами. Проте досвідчені квітникарі запевняють, що за умови правильного догляду вони можуть квітнуть 10 місяців на рік із перервою на спекотні літні місяці. Як цього досягнути?
Пересадіть фіалку у свіжий пухкий ґрунт, при необхідності в менший горщик. При цьому обірвіть весь нижній ряд листя. Не бійтеся, рослина спокійно переживе втрату 4-5 листочків.
Переставляємо вазон ближче до світла. Якщо перед південним вікном росте високе дерево, можна ставити прямо на підвіконня. Крона дерева розсіє світло, тож фіалка не отримає опіків. Якщо у вікно потрапляють прямі сонячні промені, його можна злегка затінити за допомогою світлозахисної плівки чи нещільних ролет. При вирощуванні під лампами пригадайте, коли ви їх міняли. Приблизно через рік лампа тьмяніє. Якщо око цього не помітить, то рослина натомість буде відчувати нестачу світла. Іноді лампу потрібно просто протерти від пилу. До речі, й фіалку теж.
Стежимо за вологістю повітря. Отут всі способи гарні. Але зволожувач, мабуть, найдоречніший. А коли фіалок буде досить багато, вони й самі будуть створювати в домі сприятливий мікроклімат.
Через пару тижнів після пересаджування починаємо підживлювати рослину добривом з підвищеним вмістом фосфору. Можна спробувати будь-яке добриво для квітучих рослин, тільки зменшивши концентрацію у 2-3 рази. Якщо фіалка знаходиться на звичайному поливі, переведіть її тимчасово на ґніт.
Фіалки добре закладають квітконоси у прохолоді. Хоча б тимчасово виносьте її на ніч у найбільш прохолодне місце в домі. Температура 15-16 градусів – оптимальна. Тільки якщо рослина звикла до «тропіків», знижуйте температуру поступово.
Через місяць знову обірвіть нижній ряд листя. Дуже часто фіалка починає квітувати після падіння з полички та втрати більшої частини листя.
Якщо ви перепробували вже все, що можна, а фіалка не квітує, пригрозіть їй відром для сміття. Трохи «нераціонально», але іноді допомагає. Якщо душа повстає проти такого насильства, можна спробувати більш м’який спосіб – похвалити «прилюдно» фіалочку, що розквітла (виховання наслідуванням).
Ну а якщо і це вас з фіалкою нікуди не привело, віддайте її кому-небудь. Можливо зміна місця «проживання» піде їй на користь.
Іванна ОНИШКО