В першому читанні у Верховній Раді проголосовано черговий законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів, поданий Кабінетом Міністрів України. За підрахунками Міністерства фінансів за рахунок запропонованих змін передбачено додатково залучити до бюджету близько 60 млрд грн. податків. Екс очільник податкового комітету Верховної ради Ніна Южаніна назвала податковий проєкт 5600 варварством проти бізнесу в Україні.
Територіальне відділення Асоціації платників податків в Рівненській області теж висловлює свою позицію щодо недопущення внесення окремих законодавчих змін, передбачених Законопроектом 5600, який порушує принципи податкової стабільності та негативно впливає на інвестиційну політику, конкурентноспроможність бізнесу.
На черговому засіданні ради ТВ АППУ, яке нещодавно відбулося, вирішено направити Звернення до вищих органів влади щодо неприпустимості прийняття запропонованих законодавчих змін. В Зверненні акцентовано увагу, що платники податків Рівненщини висловлюють стурбованість з приводу значного збільшення податкового навантаження на бізнес, дискримінаційного характеру окремих норм законопроекту і запропоновано недопущення запровадження таких нововведень в частині розширення прав податкових органів:
- надати право без звернення до суду, лише за рішенням контролюючого органу стягувати податковий борг, який виник у результаті несплати самостійно визначеного платником грошового зобов’язання у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, за рахунок готівки та/або коштів з рахунків у банках такого боржника;
- встановити на час адміністративного або судового оскарження забезпечення податковою заставою донарахованих за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов’язань;
- надати право податковим органам отримувати на запит інформацію (пояснення) від платника не лише по факту виявленого правопорушення, а й з інших питань, пов’язаних з оподаткуванням, можливих порушеннях у господарській діяльності платника, здійснених операціях, тощо.
З метою вирішення проблематики податкового регулювання нами запропоновано також внесення ряду змін до інших нормативно-правових актів. Це стосується необхідності врегулювання розбіжностей у адміністративній відповідальності при неподанні, несвоєчасному поданні та оприлюдненні фінансової звітності разом з аудиторським звітом. Окремим блоком направлено пропозиції стосовно врегулювання недоліків системи моніторингу та автоматичного блокування податкових накладних. Зокрема, щодо необхідності запровадження для великого, малого та мікробізнесу Критеріїв оцінки ризиковості платників податків, співставних розмірам різних груп підприємств, передбачивши для малого та мікробізнесу як мінімум двократне зменшення показників. Насамперед, стосовно непомірних для суб’єктів малого підприємництва існуючих критеріїв залишкової вартості основних фондів, сплачених у попередньому році податків, площі земельних ділянок та сплачених податків.
Територіальне відділення АППУ в Рівненській області і надалі відстоюватиме позицію платників податків проти недопущення законодавчого відновлення податкового тиску та стосовно вирішення існуючих проблем в регулюванні податкових норм. Ми і надалі готові чути всі пропозиції від бізнесу і зауваження до нормативно-правових актів, щоб винести їх на розгляд Уряду та Верховної Ради України. Тільки спільними зусиллями ми зможемо досягнути створення органічних умов для вирішення проблематики податкового регулювання.
Маріян Года, голова ради ТВ АППУ в Рівненській області