Замість обіцяної податкової амністії влада пропонує відновлення покарання у вигляді позбавлення волі за несплату податків. З ініціативи територіального відділення Асоціації платників податків дане питання винесене на громадське обговорення і стало одним з ключових на спільному засіданні Громадської ради при Головному управлінні ДПС та Ради ТВ АППУ.
Верховна Рада України 3 лютого 2021 року прийняла в першому читанні проект Закону України “Про внесення змін до адміністративного та кримінального законодавства щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України” (реєстр. No 3959-1). Проектом передбачено, серед іншого, внесення змін до статті 212 Кримінального кодексу України, згідно якої посилюється відповідальність за ухилення від оподаткування, сплати зборів, платежів. А саме, збільшується сума штрафу та запроваджується позбавлення волі. Пропонується впровадити драконівські строки ув’язнення за несплату податків. Замість обіцяного переходу до нових аналітично – випереджувальних методів боротьби з економічними правопорушеннями, передбаченого при створенні Бюро економічної безпеки України, знову посилюють карально-репресивні механізми. Це не могло залишитися поза нашою увагою.
На думку представників бізнесу, інших членів ради ТВ АППУ та громадської ради при ГУ ДПС у Рівненській області, законодавча ініціатива з відновленням позбавлення волі за несплату податків порушує права платників податків як фізичних осіб, так і представників малого та середнього бізнесу. Будь яка помилка, допущена платником податків внаслідок неузгодженості в податковому законодавстві, яка може бути виправлена шляхом повернення до бюджету несплачених платежів, зможе бути розцінена як “умисне» ухилення від сплати податків з кримінальними наслідками.
Крім того, проект змін до Кримінального Кодексу виписаний таким чином, що допускає корупційні можливості для фіскальних і правоохоронних органів. За “умисне» ухилення від сплати податків, зборів та платежів пропонується штрафувати від 5 до 25 тис неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Або арештовувати на строк до шести місяців. Або саджати у тюрму на строк від п’яти до семи років. Така варіативність покарання від мінімального штрафу до семи років в’язниці створює більш ніж сприятливі умови для корупції. І нечисті на руку інспектори та слідчі на власний розсуд та за певну мотивацію зможуть на це впливати. Практика попередніх років демонструє, що коли існувала кримінальна відповідальність за несплату податків, вона реалізовувалася за принципом: “друзям усе – ворогам закон” і часто була саме механізмом тиску на фізичних і юридичних осіб, так чи інакше пов‘язаних з опозиційними силами. Тоді податкові органи були ще й інструментом тиску на ЗМІ. Слід також брати до уваги, що ще позаминулого року парламентом вже був ухвалений закон, що істотно обмежує права платників податків у стосунках з податківцями. Це точно не сприятиме росту економіки, не зацікавить інвесторів, тому суттєво погіршить інвестиційний клімат в Україні.
За результатами обговорення прийнято рішення звернутися до громадської ради при ДПС України, Асоціації платників податків України з пропозицією від бізнесу вжити невідкладних конструктивних заходів, щоб унеможливити відновлення покарання у вигляді позбавлення волі за несплату податків. І, крім всього іншого, направити Звернення до голови профільного комітету Верховної Ради України Д. Гетманцева захистити права громадян-платників податків як фізичних осіб, так і представників малого та середнього бізнесу, ФОПів та при розгляді законопроекту в другому читанні не допустити збільшення сум штрафу та запровадження позбавлення волі за несплату податків.
Мар’ян Года, голова обласного відділення Асоціації платників податків