fbpx
Аналізи

10 медичних обстежень, які необхідно проводити хоча б раз на рік

Діліться інформацією з друзями:

Нинішні життєві обставини не дозволяють людям звертатися до лікарів за першими скаргами на самопочуття. Зазвичай на прийом до лікаря записуються уже після того, як скрутить або допече.

Проте, як свідчить практика, проблем зі здоров’ям можна легко уникнути, якщо регулярно відвідувати поліклініку в профілактичних цілях. Регулярні аналізи та обстеження допомагають на ранніх стадіях виявити хвороби, запальні процеси та інші проблеми організму та вчасно розпочати лікування.

Про те, які аналізи потрібно кожному здавати щороку, розповіла лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний» Лілія КРАСЬКО.

Насамперед, як наголошує лікарка, загальний аналіз крові з формулою, який обов’язковий при проведенні профілактичних обстежень людей будь-якого віку. З нього можемо побачити як загальний стан організму, так і наявність певних захворювань. Для прикладу, чи є проблема в системі кровотворення, чи немає анемії, чи є запальний процес тощо. Але це ще далеко не все.

«Кожного разу перед консультацією, – написала у своїй сторінці в соцмережах Лілія Красько, – я кожному пишу список обстежень. Тому вирішила написати.

Лікарка подала список медичних обстежень, які необхідно проводити хоча б раз на рік.

  1. Загальний аналіз крові з формулою.
  2. Загальний аналіз сечі. (При правильному заборі сечі оцінюється стан нирок і сечовидільної системи).
  3. Ліпідограма:
    • холестерин загальний – вимірює кількість холестерину в усіх ліпопротеїнових частинах;
    • тригліцериди;
    • ліпопротеїди високої щільності – називають «хорошим холестерином», оскільки ліпопротеїди високої щільності ЛПВЩ забирають надлишок і доставляють його до печінки для виведення;
    • ліпопротеїди низької щільності – називають «поганим холестерином», оскільки він відкладається на стінках судин, що сприяє розвитку атеросклерозу;
    • коефіцієнт атерогенності – розраховується коефіцієнт «поганих» жирів за співвідношенням до рівня загального холестерину в організмі.
  1. ТТГ – основний аналіз для оцінки функцій щитоподібної залози. Він дозволяє виявити навіть безсимптомні дисфункції цього органу, контролювати хід лікування.
  2. Феритин є білковим комплексом, у вигляді якого залізо зберігається у тканинах. При виникненні залізодефіциту спочатку втрачається тканинне залізо, тому вчасне визначення феритину може запобігти виникненню анемії.
  3. Глікований гемоглобін – відображає рівень глюкози за довготривалий проміжок часу (3 місяці), менша варіабельність значення в різні дні, оскільки не залежить від аліментарних чи емоційних факторів, прийому лікарських препаратів, стресу.
  4. Загальний вітамін Д (25-ОН-Д).
  5. УЗД органів черевної порожнини, нирок, органів малого тазу та молочних залоз для жінок, простати – для чоловіків, щитоподібної залози.
  6. Огляд гінеколога для жінок, уролога – для чоловіків.
  7. Рентгенографія органів грудної клітки.

Водночас Лілія Красько рекомендує двічі на рік проходити профілактичний огляд стоматолога. А от решта обстежень – за необхідності, при наявності хронічної патології та різних потреб. Які саме аналізи – обговорюється після консультації в сімейного лікаря.

Олена ЧЕСНЯК