fbpx

Учені з’ясували, хто ніколи не захворіє на Covid-19

Діліться інформацією з друзями:

Британські науковці розповіли про Т-лімфоцити, які можуть зіграти вирішальну роль у нашій боротьбі з Covid-19. Про це йдеться в матеріалі https://www.bbc.com/

Це імунні клітини, головне завдання яких – виявляти і знешкоджувати збудників, що потрапили до клітин або знищувати самі інфіковані клітини. Білки на поверхні Т-клітин з’єднуються з білками на поверхні непрошених гостей в організмі, руйнуючи їх таким чином.

Т-клітини мають трильйони можливих версій поверхневих білків, кожен з яких розпізнає різні мішені. Оскільки Т-клітини залишаються в крові протягом багатьох років після перенесеної інфекції, вони також сприяють “довготривалій пам’яті” імунної системи і дозволяють їй швидше і ефективніше реагувати, коли вона знову стикається зі старим ворогом.

Кілька досліджень показали, що у людей, які перехворіли Covid-19, залишаються Т-клітини, здатні розпізнавати вірус, незалежно від того, чи відчувають вони симптоми хвороби. У деяких людей тест на антитіла до Covid-19 може бути негативним, а на Т-клітини, які здатні розпізнати вірус, – позитивним.

Це змусило припустити, що певний рівень імунітету проти захворювання може бути вдвічі поширенішим, ніж вважалося раніше.

Однак найбільшою загадкою став той факт, що вчені виявили специфічні до Covid-19 Т-клітини у зразках крові, взятих за роки до початку пандемії.

Виходить, що деякі люди вже мали певний ступінь імунітету до коронавірусу, ще до того як ним захворіла перша людина.

Як з’ясувалося, 40-60% з тих, хто ніколи не контактував із вірусом, мають такі Т-клітини.

Схоже, що Т-клітини і є таємним джерелом імунітету до Covid-19.

Це відкриття також допомагає зрозуміти деякі речі, які досі залишалися загадковими. По-перше, стрімке зростання ризику хвороби з віком, а по-друге, незрозуміла вченим здатність вірусу руйнувати селезінку.

Як формується імунітет

Під час нормальної імунної реакції, наприклад, на вірус грипу – першою лінією захисту постає вроджена імунна система, яка вмикає тривогу за допомогою лейкоцитів та інших хімічних сигналів.

Це ініціює вироблення антитіл, яке починається через кілька тижнів.

“Паралельно з цим, приблизно на четвертий-п’ятий день після зараження, починають активізуватися Т-лімфоцити, які розпізнають клітини, заражені вірусом”, – кажуть науковці.

Т-лімфоцити швидко і жорстоко знищують заражені клітини або власноруч, або за допомогою інших елементів імунної системи. Таким чином вірусу не вдається перетворити здорові клітини на фабрики з виробництва своїх патогенних копій.

“Дивлячись на пацієнтів Covid-19, а також тих, хто перехворів у легкій формі, можна з упевненістю сказати, що Т-клітини реагують на коронавірус”, – розповідають науковці.

Втім, є одне “але”. У багатьох пацієнтів, госпіталізованих із важким перебігом Covid-19, реакція Т-клітин пішла не зовсім за планом.

Т-клітини залишаються в організмі протягом багатьох років, забезпечуючи імунну систему довгостроковою пам’яттю

Одна з теорій полягає в тому, що Т-клітини перенаправляються туди, де вони потрібні найбільше, наприклад, у легені. Однак дослідники вважають, що, швидше за все, більшість із них гине.

“Розтин пацієнтів Covid-19 показує некроз тканин, який є по суті гниттям”, – пояснює професор імунології з Королівського коледжу Лондона та керівник групи в Інституті Френсіса Кріка Едріан ХЕЙДЕЙ. Насамперед це виявляється в районі селезінки та лімфатичних залоз, де живуть Т-клітини.

Погана новина у тому, що некроз селезінки є ознакою захворювання Т-клітин, при якому імунні клітини атакуються самих себе.

“Таку саму картину ми спостерігаємо у померлих від СНІДу”, – каже дослідник.

Зменшення кількості Т-клітин із віком, також пояснює, чому літні люди набагато важче переносять Covid-19

“Приблизно у віці 30-х років, тимус, або загрудинна залоза починає скорочуватися, зменшуючи виробництво Т-клітин”, – зазначає професор імунології.

Що це означає для довгострокового імунітету?

Припущення, що коронавіруси спричинюють появу стійких Т-клітин, нещодавно надихнуло вчених перевірити старі зразки крові, взяті у людей між 2015 та 2018 роками.

Той факт, що імунна система деяких з них навчилася розпізнавати Covid-19 задовго до початку пандемії, свідчить, що їхній організм вже стикався в минулому з вірусами грипу, які мали схожі поверхневі білки.

Хоча антитіла дуже важливі для відстеження поширення Covid-19, врятують нас врешті-решт не вони. 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»