fbpx

Рівненським «чорнобильцям» роз’яснили про пільги, на які вони мають право

Діліться інформацією з друзями:

Категорії осіб, які мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, визначає Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До їх числа належать постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС громадяни, які віднесені до 1 та 2 категорії; діти, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою; дружини (чоловіки) померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Однак дружинам (чоловікам) померлих громадян (віднесених при житті до 3 категорії), смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою та дітям з інвалідністю, пов’язаною з Чорнобильською катастрофою пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (на 2021 рік – 3180 грн) у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389, що набрав чинності з 01.07.2015 року.

Нині в Рівному 1321 особа з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на пільги з оплати таких послуг:

– управління багатоквартирним будинком;

– централізоване постачання гарячої води;

– централізоване водопостачання та водовідведення;

– газопостачання;

– розподіл природного газу;

– електропостачання;

– централізоване теплопостачання;

– поводження з побутовими відходами;

– абонплата за користування телефоном.

Особам, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, відшкодовується 50% вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню.

Особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнані особами з інвалідністю внаслідок війни, мають право на 100% знижку із зазначених послуг.

До членів сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать: дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом із постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги та проживає разом із ним.

З 1 жовтня 2019 року пільги з оплати житлово-комунальних послуг нараховуються згідно з Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.

Управління праці та соціального захисту населення щомісяця розраховує суму пільги на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім’ї, які мають таке право відповідно до закону, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних норм і нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

Надання розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій (безготівковій та готівковій) формі. Для забезпечення надання пільг громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, з державного бюджету спрямовано в 2020 році майже 6 мільйонів 114 тисяч, а в 2021 році – понад 2 мільйони 619 тисяч гривень.

Пільги у безготівковій формі призначаються усім пільговикам в автоматичному режимі через АТ «Ощадбанк». Для цього АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг. Для кожного пільговика індивідуально. Після надходження з Мінсоцполітики коштів АТ «Ощадбанк» здійснює їх переказ на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між ними та АТ «Ощадбанк».

Пільги у готівковій формі надаються пільговикам за їхнього бажання на підставі особисто поданих ними до управління заяв та реквізитів рахунків, відкритих в установах банків. Виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування управлінням праці та соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку. Таким чином кошти надходять на особисті рахунки пільговиків, які можуть зняти їх з власного рахунку в будь-який час та здійснити оплату за фактично спожиті комунальні послуги.

У разі отримання управлінням від організацій надавачів послуг інформації про заборгованість з оплати послуг станом на 01.05.2021 в сумі 340 грн і більше з 01.05.2021 пільги таким пільговикам будуть автоматично нараховуватись у грошовій безготівковій формі.

Важливо!

З 1 серпня 2020 року в Україні відкрито ринок природного газу для побутових споживачів, що надає можливість громадянам самостійно обирати постачальника газу. Для того, щоб обрати нового постачальника газу, треба витратити трохи часу і порівняти пропозиції різних постачальників.

Для цього можна, приміром, скористатися сайтом «ГазПравда», який був створений за підтримки «Нафтогазу» і моніторить актуальні ціни на газ для споживачів від різних компаній. Також можна завантажити мобільний додаток EnergyOnline, який дозволяє обрати свій регіон і порівняти ціни від різних постачальників. Його створила Національна комісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Нового газопостачальника можна шукати будь-де – хоч у Google. Але завжди треба перевіряти, чи має компанія ліцензію на постачання газу.

Після того, як пільговик обере для себе найвигіднішу пропозицію, треба подати заявку на сайті майбутнього газопостачальника. Крім заяви, споживачеві необхідно подати новому газопостачальнику паспортні дані, ідентифікаційний код та засвідчити право власності на приміщення, де буде отримувати газ. Для розірвання угоди зі старим постачальником ходити по кабінетах і підписувати папірці не доведеться. Стара угода буде розірвана автоматично після укладання нової.

У разі заміни постачальника газу (обрання нового), з метою своєчасного та правильного нарахування пільги, пільговику необхідно повідомити про це управління. Розрахунок пільги (з врахуванням нової ціни газу) буде здійснено з місяця, в якому подана заява про підписання Угоди з новим постачальником газу.

Наталія ШИЛЯЄВА, начальник відділу персоніфікованого обліку