fbpx

Чого боятися українцям зимою

Діліться інформацією з друзями:

Попереду, як в один голос пророкують урядовці та експерти, на українців чекає найскладніший за нашої пам’яті опалювальний сезон. Так, скажімо, голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зауважив, що потрібно готуватися до того, що у квартирах цієї зими буде холодно. На його думку, враховуючи тепловтрати багатоквартирних фондів, температура у приміщеннях може триматися й на рівні 13-14 градусів.

Як буде насправді, наразі достеменно ніхто сказати не може. Зрештою, як і 100-відсотково передбачити, якою видасться прийдешня зима. У народі, для прикладу, подейкують про неминучі тріскучі морози. Натомість синоптики сайту Wisemeteo вважають, що наступна зима мало чим відрізнятиметься від попередньої. Середня температура прогнозується в межах 0 градусів, а опади очікуються нечасто.

За словами завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Державної служби з надзвичайних ситуацій Віри БАЛАБУХ, поки що синоптикам складно передбачити погоду найближчої зими. Але актуальні прогнози обіцяють тепло.

За останні роки холодних зим не було. Температура повітря лише підвищується, що особливо відчувається в грудні-лютому. Як зазначають гідрометеорологи, за попередні кілька років зимова середньодобова температура коливалася від –5 до +5 градусів за Цельсієм. Ця тенденція має зберегтися й у 2022-2023 роках. Утім іноді вона може сильно падати, якщо в Україну проникатимуть потоки холодного арктичного повітря.

Проте складність цьогорічного опалювального сезону полягає не в погоді і навіть не в заготівлі достатньо об’єму газу. Тут, як запевняє радник Голови правління НАК «Нафтогаз України» Олексій РЯБЧИН, проблем немає:

«Зараз у сховищах для початку опалювального сезону газу достатньо, тож тиск буде гарний. Хочу заспокоїти українців: запаси газу в середньому такі ж самі, як з 2014 до 2018 років, що можуть бути взятими для порівняння. Йде нормальний процес. Готові до різних сценаріїв».

Головним ризиком для нового опалювального сезону стала повномасштабна війна Росії проти України. Адже цілком імовірно, що зимою рашисти нищитимуть критичну інфраструктуру, яка відповідає за вироблення та розповсюдження тепла. Такі ж побоювання в інтерв’ю Суспільному висловив директор ТОВ «Рівнетепло­енерго» Олександр ЮЩУК, який хвилюється за можливі диверсії ворога та перебої з постачанням енергоносіїв:

«Газ іде до котелень по трубах. Проблема в тому, що ці труби просто вивести з ладу, як і технологічно вивести з ладу наші котельні. Я особисто найбільше побоююсь диверсій, перебоїв з постачанням газу та електроенергії, а також через відсутність газу як такого».

До потенційних викликів, які можуть виникнути через удари російських окупантів по об’єктах критичної інфраструктури й у тиловій області, серйозно готується й міська влада Рівного. «Ми працюємо над відкриттям пунктів обігріву на зиму, забезпеченням міста резервними джерелами живлення, – зауважив міський голова Рівного Олександр ТРЕТЯК. – Накопичуємо достатню кількість генераторів, щоб у разі подібних актів ми були впевнені, що є наявні джерела живлення». Водночас мер звернувся до мешканців Рівненської територіальної громади, які проживають у приватному секторі: «Якщо ви маєте можливості забезпечити себе та ближніх додатковими джерелами живлення, генераторами – всім, що зберігає або накопичує енергію, – зробіть це обов’язково».

Словом, сподіватимемося на краще, але готуватимемося до гіршого. Недарма ж кажуть: «На Бога надійся, а сам не зівай».

Василь БУСЬКО