fbpx

Рівнян закликають не “рятувати” злетків

Діліться інформацією з друзями:

Навесні до Рівненського зоопарку масово приносять пташенят-злетків, яких добрі люди підбирають, бажаючи врятувати. Фахівці-орнітологи рекомендують цього не робити — пернаті малята далеко не завжди потребують допомоги людини.

У зоопарку наголошують, що бажаючи зробити добро – Ви завдаєте шкоди і природі, і птахам, втручаючись у звичний хід життя!

В більшості співочих птахів, які мешкають у нашому регіоні, малята покидають гніздо у віці, коли вони ще не вміють літати. Біологічний сенс такої поведінки простий – хижак, який виявив гніздо з пташенятами, неминуче знищить їх усіх. А от якщо вони вже покинули гніздо і сховалися поодинці – тоді він, цілком можливо, знайде одного, а решту пропустить. Отже, для пташиних нащадків є важлива мета покинути гніздо якомога раніше. Таких пташенят називають злетками.

Злетки, або пурханці – це пташині підлітки, які вже мають пір’я і вчаться літати, пурхають, тобто. Вони здатні, як мінімум, сидіти на гілці або стояти на землі, спираючись на лапки, а злякавшись – завмирають нерухомо, переховуючись, іноді при цьому навіть дозволяють взяти себе в руки.

Якщо Ви знайшли десь таке пташеня, найрозумніше, що можна зробити – це відійти подалі і не турбувати його. Батьки, які знаходяться десь поблизу – обов’язково знайдуть його та погодують. Не можна навіть близько підходити до гнізд птахів! За Вашими слідами їх потім зможуть відшукати і знищити хижаки.

Не торкайтеся гнізда, не беріть у руки пташенят, не намагайтеся вступити в контакт з ними – інакше батьки можуть зовсім залишити їх. Навіть якщо місце здається Вам занадто небезпечним – наприклад, пташеня сидить на проїжджій частині – можна віднести його до найближчих кущів або посадити на невисоку гілку.

Те ж саме стосується дитинчат хижих птахів, найперше – сов. Люди часто хочуть допомогти совенятам і роблять «ведмежу послугу», забираючи дитинчат від батьків. Люди просто не помічають дорослих сов, бо ті сховалися десь поряд.

Тому ще раз застерігаємо: не ловіть і не несіть пташеня додому, та зокрема – у зоопарк. Знайте, що в природі у нього є всі шанси вижити, і жити, як його дикі побратими! Найчастіше, «врятоване» за усіма «правилами» пташеня, навіть із зоопарку в природу випустити не завжди вдається!

Пам’ятайте – усіх «начебто врятованих» пташенят Ви насильно і незаконно вилучаєте з природи, таким чином спустошуючи її.